Utírat, či neutírat nádobí aneb Usušit potřebuje, ale jak toho přesně docílit

01_nadobi

Možná si říkáte, že je přece jasné, že nádobí je potřeba utřít. Jenže ono to není až tak jednoduché. Usušit potřebuje. Otázkou však je, jak přesně a správně toho docílíte.

Nechat uschnout na odkapávači, stát v myčce? Nebo utřít hned utěrkou a uklidit, aby nepřekáželo? Pakliže jde o mytí a utírání nádobí, má každý jisté své zvyky. Třeba i dle toho, kolik místa má v kuchyni k dispozici, nebo jak moc nádobí vadí na lince. Jde o to, že byste měli zvážit jednu věc. A to, jak je utírání nádobí vlastně hygienické.

Zbavení se vody

Nejde jen o to, aby nádobí neklouzalo. Mnohem důležitější je, že voda je živnou půdou pro bakterie. Z tohoto důvodu je třeba nádobí před uklizením náležitě usušit. Když vodu, a to i jen kapku, zavřete do nevětrané a tmavé zásuvky třeba na týden, můžete příště vyndat talíř neviditelně pokrytý bakteriemi. Hrozná představa, že?

Myčka na nádobí není spásou

Říkáte si, že přece máte nádobí v myčce, která ho zbavuje nejen špíny, ale také bakterií. Což je pouze částečná pravda. Platí to v případě, pokud používáte běžný program, jenž má teplotu vody okolo 60 °C. Při nižší teplotě nedojde ke zničení bakterií. K tomu je důležité, abyste uklízeli do skříněk a zásuvek nádobí suché. Pokud na dnu hrnečku zůstává voda, často s nespláchnutými zbytky, a tím pádem i s chemikáliemi čisticího prostředku, moc si nepomůžete. Pokud nechcete chemii, můžete si vyrobit vlastní prostředek na nádobí.

Nechte nádobí proschnout

Dle odborníků je nejlepší a nejhygieničtější nechat nádobí jednoduše uschnout, tj. po umytí ho naskládat tak, aby se voda nemohla nikde hromadit, na odkapávač a nechat čerstvý vzduch, aby udělal práci za vás. Je dobré nádobí uklízet průběžně dle toho, jak schne a též otáčet tak, aby voda nemohla například zůstávat stát v prohlubních. Do skříněk a zásuvek ho uklízejte jen zcela suché.

nádobí

 

Foto: Pixabay

Použití utěrky má svá pravidla

Jsou situace, kdy zkrátka potřebujete uklidit nádobí, nemáte čas čekat, až uschne. V takovém případě pomůže samozřejmě utěrka. Ale je třeba dodržet pár zásad. Utěrky perte co nejčastěji. Utěrku používejte výhradně na nádobí, a ne tu samou na utírání rukou apod. Mezi každým utíráním nechte utěrku pořádně proschnout.

Zdroj: ireceptar.cz, ekolist.cz

Náhledové foto: Pixabay