Únik vody v domě? Vysoké škody!
Co může napáchat jedny z největších škody ve vašem domě? Jedním z největších nebezpečí je určitě únik vody, což dokládají i pojišťovny. Jde o pojistné události s největšími škodami. Nejvíce pak dokážou napáchat prasklé hadičky v koupelně nebo kuchyni. Unikající voda ze starých hadiček pak může způsobit i škody v řádech desítek tisíc korun, často však i mnohem vyšší. Staré tlakové hadičky totiž můžou způsobit únik i tisíců litrů vody do domu.
Co má nejčastěji voda na svědomí?
Jak bylo již zmíněno, nejde o nic neobvyklého. Voda dokáže často napáchat velké škody. Kde jsou tedy největší Achillovy paty? Typickými příklady jsou prasklé hadičky staršího data. Například ty k baterii v kuchyňské lince. V důsledku těchto závad pak dochází k obrovským únikům vody. Pokud se to stane v bytě, velmi často pak voda nateče i k sousedům a zasažených prostor je tak více. S tím samozřejmě roste i výše škody. Nejdražšími nehodami pak bývají tyto situace, pokud se stanou bez přítomnosti obyvatel domu nebo bytu. V takovém případě je únik dlouhý, tedy masivnější. Poškozena bývá omítka, suterén, sklepy i sousední byty. Potom bývají škody i v řádech sta tisíců korun.
Nejčastější viníci
Co má většinou tyto havárie na svědomí. Určitě v první řadě prasklé flexi hadičky k toaletě, k umyvadlu nebo dřezu či myčce. Dále také poruchy podlahového topení. V neposlední řadě pak určitě i popraskání potrubí způsobené mrazivými teplotami. Důležité je tedy nezanedbávat údržbu a včas kontrolovat tyto hadičky a jiné konstrukce, případně je vyměnit. Životnost hadic je asi 6 let. Proto je dobré je preventivně vyměňovat s blížícím se koncem životnosti. Dále mohou pomoci moderní technologie. Třeba taková Aqua-stop je vlastně nástroj myček a praček, které minimalizují únik vody v případě havárie.
Předcházejte nebezpečí
Jaké jsou tedy nejúčinnější zásady? Vypínejte hlavní uzávěr vody, pokud například odcházíte z domu nebo bytu na delší časové úseky. Třeba i jen na víkend. Samozřejmě je také nutná již zmíněná prevence, a tak se čas od času podívejte na hadičky u myčky nebo pračky a jiných podobných přístrojů. Dále také nenechávejte pracovat myčku nebo pračku, když nejste dlouho doma. Vaší pozornost by však neměla směřovat jen ke spotřebičům a hadičkám. Důležité jsou i spoje na těchto hadicích. Musí být těsné! No a pro případ havárie nechávejte třeba klíče u známých sousedů, kteří zamezí velkým škodám tím, že vyřeší únik dříve než vy a třeba zavolají vás nebo jinou pomoc.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.