Tuhá mýdla hlásí comeback. Zkuste si vyrobit vlastní
Zatímco tuhá mýdla byla kdysi v každé koupelně, tak v posledních letech se spíše vytratila. Moderní doba přinesla tekutá mýdla v mnoha podobách. Jenže řada je plná chemie a použitím těchto mýdel se nejedná zrovna o šetrný přístup k životnímu prostředí. Přírodní tuhá mýdla jsou kvalitnější a rozhodně lepší variantou. A co si tak dokonce vyrobit vlastní mýdlo? Prozradíme, jak na to.
Pokud jste doposud patřili mezi ty, kteří preferovali tekutá mýdla před tuhými, tak níže vám uvedeme přednosti tuhých mýdel. O jaké benefity se konkrétně jedná? Je to dlouhodobá životnost i trvanlivost. Tuhé mýdlo můžete skladovat, kde chcete. Je šetrné k vaší pokožce. Vyniká praktičností. Vejde se všude a můžete si ho vzít na cestu, dovolenou a není třeba se obávat, že se vylije v tašce nebo cestovním kufru. A v neposlední řadě má zkrátka jednoduché složení. Přírodní tuhé mýdlo obsahuje zpravidla jen dvě složky.
Výhody doma vyrobeného mýdla
Už jen to, že víte, z čeho je mýdlo vyrobeno, jaké složky obsahuje. Výhodou doma vyrobeného mýdla je přítomnost glycerinu. A právě mýdlo s glycerinem pokožku nevysušuje, naopak ji hydratuje a zvláčňuje.
Než se pustíte do výroby vlastního mýdla, které samozřejmě udělá tu největší radost, je třeba vědět pár zásad v rámci bezpečnosti. K výrobě je zapotřebí hydroxid solný, který je žíravinou. Je nutné pracovat s ochrannými pomůckami, tj. mít brýle, respirátor, rukavice a oblečení s dlouhým rukávem a dlouhými nohavicemi. Vždy co nejméně vdechovat vycházející výpary. Při výrobě být sami, bez dětí a domácích zvířat. Hydroxid sodný skladujte v dobře uzavřené a označené nádobě, na místě nedostupném pro děti i zvířata. Už jste netrpěliví, jak na samotný výrobní proces?
Foto: Pixabay
Domácí výroba levandulového mýdla
Budete potřebovat: 500 g tuku (sádlo, bambucké máslo nebo jiné), 500 g kvalitního olivového oleje, 380 ml vody, 138 g hydroxidu sodného, květy levandule, levandulovou esenci a formičku na mýdlo (ideální je silikonová).
Postup and jak na to? V jednom hrnci si ohřejete tuk s olivovým olejem. Ve druhém hrnci důkladně smícháte vodu s hydroxidem sodným. Obě musí mít stejnou teplotu. Jakmile ji mají, tak směsi řádně smíchejte v mixéru. Ze směsi vám musí vzniknout kaše, do které přidáte levandulové květy i esenci (cca 2-4 kapky). Vše pak znovu promíchejte a nalijte do formy. Po skončení nechte směs odpočívat minimálně po dobu 3 až 4 týdnů.
Nemáte formičku? Nevadí, poslouží i prázdná krabice od mléka. Odřízněte její spodní část zhruba na výšku 10 cm. Pořádně spodní část krabice umyjte a usušte. A máte formičku na mýdlo.
Zdroj: naureus.cz, namydlito.cz
Náhledové foto: Pixabay