Třídění odpadu: Jak nabýt jistotu u toho hliníkového

Pixabay.com

Kontejnery na různé typy odpadů jsou dnes k vidění doslova na každém rohu. Ne vždy však máme jasno, co do kterého z nich patří. A pokud už ano, leckdy zase pochybujeme o tom, co držíme v ruce. Kam vytřídit lesklý obal od plísňového sýra? Kam patří obal od tyčinky, víčko od jogurtu nebo třeba plechovka od piva?

Určitě není pravdou, že všechny „lesklé“ obaly jsou z hliníku. To ani zdaleka ne. Leckdy jde přinejlepším o směs, která však stejně patří do sběrného odpadu. A jak si tedy při třídění udělat jasno? Poznáte to podle dvou kritérií.

Zmačkat a roztrhat – to je správná cesta

Pokud si nejste jistí, zda v ruce držíte opravdu kov, zmačkejte ho. Hliník je velmi měkký, takže se vaší síle snadno poddá. Chvíli pak kuličku pozorujte. Pokud má tendenci se vracet do původního tvaru, je v ní zcela jistě přimísen plast a patří do směsného odpadu. Jestliže si naopak tvar drží, směle ji vhoďte do nádoby na barevné kovy.

Pixabay.com

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Měkkost hliníku je také přímo předurčena k další zkoušce – trhání. Určitě si vzpomínáte, jak snadno jde roztrhnout víčko od jogurtu. A přesně totéž by mělo platit o všech dalších hliníkových obalech.

A co magnet? Chtělo by se říci, že hliník je přece kov, takže by mělo být použití magnetu z ledničky tím nejjednodušším způsobem zkoušky, který existuje. Ale není tomu tak. Hliník na magnet nereaguje, což si koneckonců možná pamatujete ze školy.

Nádoba na barevné kovy v každé obci

Jestliže se vám definitivně povedlo správně určit hliníkový odpad, vytřiďte ho do správného kontejneru. V každé obci by od roku 2015 měl být jeden. Často bývají k vidění i na nádražích, případně je možné tento odpad zdarma odvézt do sběrného dvora v místě bydliště.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.