Tři důvody, proč dát přednost vytápění dřevem: Je levné, ekologické a praktické

Přemýšlíte, jak ušetřit na vytápění, a přitom být ohleduplní k přírodě? Vytápění dřevem se opět dostává do popředí zájmu jako tradiční, úsporná a ekologická alternativa. Navíc s moderními technologiemi, které usnadňují jeho používání, už nejde o zdlouhavou práci jako kdysi. Přesvědčte se sami o výhodách, které může tento způsob vytápění nabídnout.

Levnější než plyn i elektřina

Vytápění dřevem představuje jeden z nejúspornějších způsobů, jak zajistit teplo domova. Dřevo je výrazně levnější než plyn nebo elektřina – rozdíl v nákladech může dosahovat desítek procent. „Dřevní biomasa je obecně nejdostupnější palivo a v porovnání s elektřinou či plynem je pak už jedno, zdali za dřevní biomasou vidíme palivové dřevo, dřevní pelety, nebo štěpku. Vždy zde mluvíme o nemalé úspoře, kdy například náklady na vytápění rodinného domu o spotřebě energie 14MWh/rok palivovým dřevem jsou oproti zemnímu plynu poloviční a oproti elektřině dokonce až čtvrtinové,“ vysvětluje Michal Bartoška, předseda Asociace pro ekologické vytápění dřevem.

Energetická soběstačnost je dalším důležitým faktorem. Mít vlastní zásobu dřeva znamená, že vás nepřekvapí výpadky energií nebo prudký nárůst jejich cen. „Dodávky dřeva uskladněného na vašem pozemku jen sotva někdo přeruší,“dodává Bartoška.

Ekologická volba s minimální uhlíkovou stopou

Dřevo je rovněž ekologické palivo, protože jeho spalování je součástí přirozeného uhlíkového cyklu. „Dřevo je vlastně baterka, do níž je uložena energie díky fotosyntéze. Když sedíme před „zářícími“ krbovými kamny, řízeně uvolňujeme energii, která byla potřeba pro růst stromu. Energie je uložena do složitých vazeb uhlovodíkových molekul dřeva, které se spalování mění na ty jednodušší, ze kterých vzniky tedy voda a CO2. Komínem tak vyletí maximálně stejné množství, které bylo potřeba na růst stromu, ze kterého je polínko,“ popisuje spalování dřeva Jiří Horák, technik komínových systémů ze společnosti Almeva.

vytápění

Foto: Pixabay

Nejenže je těžba a zpracování dřeva lokální záležitostí, ale navíc nevyžaduje dlouhou přepravu přes půl světa, čímž se minimalizuje ekologická stopa. A co je důležité? Lesy kvůli topení dřevem rozhodně netrpí. Většina vytěženého dřeva míří do stavebnictví, na výrobu nábytku, papíru a dalších produktů, které denně používáme. Na topení připadá jen asi 10 % celkového objemu dřeva, a i to je z velké části odpadní materiál – štěpka, piliny nebo kusy, které by jinak neměly další využití. Tento chytrý přístup nám umožňuje efektivně využít každý kousek stromu, aniž bychom museli zasahovat do přírodní rovnováhy.

Ne každý kotel však vyhovuje moderním ekologickým a emisním standardům. Od září tohoto roku platí zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy, což vyžaduje po uživatelích přechod na nové technologie. Moderní kotle na dřevo jsou nejen efektivnější, ale také umožňují ušetřit palivo a čas. „Moderní kotle přináší vyšší efektivitu spalování, což v praxi znamená jednak snížení spotřeby paliva a nákladů na vytápění až o polovinu, ale také úsporu času uživatele, který nemusí chodit do kotle přikládat každou hodinu,“ vysvětluje Jan Tihelka, zástupce společnosti Blaze Harmony, která se specializuje na výrobu kotlů na dřevo a biomasu.

Teplo, které pohladí

Dřevo přináší nejen úspory a ekologické výhody, ale také něco, co žádné jiné palivo neumí – vytváří atmosféru tepla a pohody. Teplo vyzařované ohněm je ve skutečnosti infračervené záření, které tvoří 50–80 % podílu záření slunce. Právě díky tomu nám v chladných dnech, kdy postrádáme sluneční světlo, přináší sálavé teplo krbu příjemný pocit pohody a útulnosti. Pohled do plamenů má také jedinečnou schopnost zklidnit mysl a podpořit psychickou pohodu.

Oheň byl odjakživa symbolem klidu, bezpečí a společných chvil, a tento pocit v nás přetrvává i dnes. Krb či kamna nejsou jen zdrojem tepla – jsou srdcem domácnosti, které vytváří atmosféru, jež promění dům ve skutečný domov.

Zdroje info: https://aevd.cz/, https://www.blazeharmony.com/, https://almeva.swiss/cs

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.