Trhlinu v bazénu lze zalepit i pod vodou
Máte už delší dobu podezření, že vám bazén na zahradě někde „sákne“, případně nelze vzniklou trhlinu už vůbec přehlédnout? Podívejte se na to, jak ji snadno a rychle zalepit doslova za pár minut.
Nezáleží na tom, zda je poškození pod vodní hladinou nebo naopak nad ní. Obojí lze opravit stejně rychle, aniž by bylo nutné bazén úplně přestat užívat. Nějaká omezení tu však přece jen jsou. Tak se na ně pojďme podívat.
Kde pořídit sety na opravu bazénu
Dobrou zprávou je, že prakticky v každém hobbymarketu. Hledejte lepidlo na bazény, vhodné na PVC. Je odolné proti vodě, dostatečně přilnavé, nevadí mu změny teplot a i po zatvrdnutí si dokáže zachovat dostatečnou pružnost. Součástí takové opravovací sady obvykle bývá i průhledná záplata v dostatečné velikosti.
Záplata na bazén: Foto Radek Štěpán
Pokud by však náhodou nebyla, prodají vám tamtéž i speciální PVC záplaty. A můžete si pomoci i sami. Stačí odstřihnout přečnívající okraj bazénu, případně se v kůlně podívat po nějakém starším modelu, například po hračce od dětí, která už svému účelu dosloužila.
Záplatu upravte na správnou velikost. Je nutné, aby na všech stranách trhlinu nejméně o jeden centimetr přečnívala. Jinak se bude poškození s největší pravděpodobností velmi pomalu dále rozšiřovat a vy budete muset bazén brzy opravovat znovu.
Jak na opravu bazénu za sucha i za mokra
Začneme tou jednodušší částí – opravou za sucha. Jde to opravdu snadno. Záplatu ve správné velikosti cvičně přiložte k poškození. Poté na bazén naneste lepidlo a záplatu rychle přitiskněte na místo. Později (před úplným vytvrdnutím) ji ještě můžete vyhladit válečkem. Během několika minut máte hotovo a do bazénu může klidně okamžitě naběhnout parta milovníků koupání.
Zalepený plášť bazénu: Foto Radek Štěpán
Postup u lepení pod vodou je trochu odlišný. Lepidlo se nanáší přímo na záplatu. Tu je poté třeba přiložit zcela přesně, pozdější korekce už nejsou možné. Pevně ji přitiskněte a vyhlaďte rukou. A aby byl nový spoj opravdu trvanlivý, postarejte se o to, aby v následujících hodinách nebylo lepené místo žádný způsobem nadměrně zatěžováno – například ošlapem.
V obou případech je důležité přihlížet k tomu, aby bylo lepidla dostatek, ale zároveň ne příliš moc. Nesmí totiž stékat do bazénu. Na povrchu PVC zanechává nevzhledné stopy, navíc příliš velké množství lepidla zpomaluje vytvrdnutí záplaty.
Měli byste vědět: Nejčastěji dochází k poškození bazénu v místě, kde manipulujeme s bazénovými schůdky anebo s plachtou. V obou případech si proto vždy dávejte dobrý pozor. Vyhnete se tak jakékoliv opravě. Všeobecně totiž platí, že i ta nejlepší záplata se časem odchlípne a vy tak budete muset k opravě bazénu přistoupit znovu
Sada lepení na bazén: Náhledové foto Radek Štěpán
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.