Trendové interiéry a vývoj moderních kanceláří
Způsob, jakým se navrhují interiéry kanceláří, se za několik desetiletí drasticky změnil. Designéři, kteří se často specializují na kancelářské a korporátní prostory, berou v úvahu, že lidé tráví v práci značnou, někdy dokonce převážnou, část svého dne.
Je nutné se v pracovním prostředí cítit dobře, pohodlně a uvolněně, určitě to má vliv na podaný výkon. A proto jsou dnes návrháři soustředí na mnohem kultivovanější interiér, aby právě efektivní výkon a produktivita byly na vzrůstu, stejně jako kreativita a celková pohoda zaměstnanců.
První zmínky o kancelářích pocházejí ze starého Říma, ale až v 18. století začaly nejdříve v Londýně vznikat budovy určené přímo pro kanceláře. Některé z nich připomínaly velké sklady, kde podél dlouhých stolů seděli úředníci, tehdy převážně muži, velmi blízko sebe. O pohodlí tu nemohla být ani řeč. V vynálezem elektrického osvětlení, telegrafních a klimatizačních systémů se začaly v architektuře objevovat mrakodrapy a to zpočátku ve Spojených státech amerických.
Za prvním z nejpůsobivějších designů ve stylu ‚open plan‚ stojí slavný architekt Frank Lloyd Wright, který v roce 1939 navrhl prostor pro společnost Johnson Wax. V jednom patře spolu pracovalo přes dvě stě lidí. Obrovská kancelář byla vybavená jasnými světly, korkovými stropy, jenž absorbovaly kancelářskou akustiku.
Válkou byl vývoj přerušen, aby opět nabral na tempu o několik let později. Moderní pracoviště se vyvíjí a naštěstí se více zaměřují na zaměstnance. Mnoho z hlavních značek a společností se snaží udržet talentované a schopné pracovníky.
Zajímavé kancelářské počiny
Americká společnost Pallotta TeamWorks se zabývá pořádáním charitativních událostí a asi i kvůli tomu nemá peněz na rozdávání. Firma se rozhodla vylepšit svoje prostory, výzvou byl však totálně minimální rozpočet. Už při předběžné analýze se ukázalo, že není dost peněz ani na klimatizaci. Nakonec byl prostor vybavený barevnými přepravními kontejnery, které slouží jako samostatně klimatizované kancelářské jednotky. Jedná se o upcycling ve svěžím a výrazném provedení. Herní společnost PokerStars rozšířila svoje kancelářské prostory v Londýně na Leicesterském náměstí. Celkově byly prostory vytvořené tak, aby vycházely ze samotné budovy a cílem bylo dodat interiéru dramatický vzhled. A to se výborně povedlo. Černobílé provedení, chladné mramorové podlahy a šedé žíhané koberce byly osvěžené dřevěnými panely a teplé barvy byly lehce přidané v podobě kancelářského nábytku.
Organizace Mindvalley se zabývá osobním vzděláváním a inspirací na zvelebení interiéru bylo barevné sklo v Gaudího chrámu Sagrada Familia v Barceloně. Přírodní světlo v kancelářích Mindvalley v Malajsii vytváří kaleidoskopická efekt barevných stínů, když se slunce pohybuje po obloze. Architektům se podařilo rozšířit prostor umístěním mezipater v podobě ocelové a skleněné konstrukce, která propůjčuje prostorům hravost, ale zároveň dává pracovníkům více soukromí.
V kancelářích egyptské firmy Trend Micro si budete připadat jako v muzeu. Kybernetická společnost se pokusila vytvořit pro pracovníky kulturní zážitek a odvedla opravdu vynikající práci. Prostory sloužily dříve jako univerzitní divadlo a architekti ze studia Dalia Sadany Dezines vzdali hold starověkému Egyptu ve všech aspektech, od artefaktů přes osvětlení po nábytek, a podařilo se jim propojit starověk se současností.
Zdroj obrázku: G-Stock Studio / Shutterstock.com
Trendy administrativního designu letošního roku
Hlavním tématem je udržitelnost. V centru pozornosti je spotřeba, změna klimatu a recyklování. Na výběr materiálů a nábytku se klade čím dál tím větší důraz a výrobci se předhánějí, kdo přijde s udržitelnějšími, pohodlnějšími a stylovějšími kousky. Dalším veledůležitým tématem je přirozené světlo. Příšerně jasné světlo ze zářivek si člověk spojí spíš s bolestí hlavy, než s lepší viditelností, že? Ale naštěstí architekti se snaží přivést do prostor co nejvíce přirozeného světla, i když se často jedná o složitý úkol. Potvrdilo se, že přirozené světlo na pracovišti přispívá ke kreativitě, produktivitě a štěstí pracovníků.
Přehodnocení se dočkaly tradiční zasedací místnosti. Hlavně v kreativních společnostech se firmy vzdalují od fádních neinspirativních prostorů. Staly se z nich víceúčelové prostory, které se dají používat na nejrůznější aktivity, pro menší či větší skupinky.
I korporátní společnosti se dnes nebojí výraznější barev, vzorů nebo tapet. Častěji vidíme začlenění prostorů, které se využívají ke cvičení jógy, meditaci nebo kreativní aktivitě. Motivací pro zaměstnance není pouze výplata, náplň práce nebo možnost kariérního postupu, ale také pozitivní a příjemné pracovní prostředí.
Zdroj náhledového obrázku: Zastolskiy Victor / Shutterstock.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.