Trápí vás na zahradě hryzec? Lze s ním bojovat

Hraboš

Na začátku vypadá hryzec jako okouzlující malé stvoření. Ale v zahradě dokáže udělat slušné škody. Požírá kořeny ovocných a okrasných stromů, což může způsobit jejich úhyn. Jak se ho jednou provždy zbavit a zajistit svou zahradu před jejich útoky?

Akustické odpuzovače

Větší část pěstitelů volí tuto alternativu, když se na pozemku objeví myši, hryzce nebo jiné hlodavce. Plašící přístroje pořídíte již od několika set korun na internetu nebo ve specializovaných prodejnách. Ale jejich účinnost je dost mizivá. Za prvé, je třeba si koupit odpuzovač, který je navržen speciálně pro hryzce. Dalším problémem může být jeho chybná instalace. Plašiče je třeba umístit přímo do nor, aby se zvuk přenesl do podzemního doupěte. Při provozu musí být zařízení v provozu několik týdnů bez přerušení a lépe funguje na menších plochách, než je psáno.

Vyzkoušejte sílu dýmovnice

Hlodavci mají rádi svůj klid a pohodlí a obecně nemají rádi vítr nebo kouřem. Proto se je mnoho pěstitelů snaží vyhnat z pozemku pomocí dýmovnic. V takovém případě je nezbytné úplně ucpat všechny otvory do nor, ale v některých případech je obtížné všechny tyto otvory objevit.

Vytvořte co největší průvan

Dalším způsobem, jak znemožnit bydlení v zahradě pro hlodavce, je použití foukače listí. S velkým průvanem můžete v noře udělat průvan, který hlodavci bytostně nesnáší, a tak inklinují k tomu, že si sbalí pět švestek a přestěhují se na stanoviště bez rušivých elementů.

Nastražte různé pasti a pastičky

Hryzce chytíte i pomocí klasických pastí na myši. Jako návnada velmi dobře poslouží jablko nebo trocha kořenové zeleniny. V případě, že klasická past je pro hlodavce malá, budete moci vyzkoušet tu, která je vyráběná speciálně pro krysy. Je větší, stabilnější a usmrtí zvíře hned, a tak se netrápí.

Pozor při manipulaci s jedy

Otrávení hlodavců je do určité míry problémovým tématem. Tato metoda je tabu pro majitele zahrad, kde se procházejí děti nebo domácí mazlíčci. Stačí chvilka nepozornosti a může dojít ke katastrofě. Při využití hrozí nákaza, a i vy riskujete tzv. sekundární kontaminaci, kdy se jedovaté látky mohou dostat do spodních vod nebo přímo ke kořenům zeleniny a ovoce, které na zahradě pěstujete.

Foto: pngegg

Přirození nepřátelé, kteří mohou pomoci

Mezi běžné nepřátele hlodavců patří lasičky a kuny, které při jejich pronásledování překonávají očekávání. Užovky jsou velmi zdatní hledači, kteří jsou pro lidi naprosto neškodné a pronásledují hryzce zejména od jara do podzimu. V případě, že potřebujete k zahradě přitáhnout hady, vytvořte jim hadník. V případě, že se vše podaří zařídit, objevíte v něm brzy vajíčka.

Zdroje info: stavby.cz, iprima-napady.cz

Náhledové foto: Pixabay