Trápí vás mšice? Zkuste si na pomoc zavolat berušky. Jak na to

beruška

Rok co rok vás trápí na zahradě mšice, třásněnky nebo červce? Jsou úplně všude a nedají se jen tak pochytat? Pak si na pomoc pozvěte berušky neboli slunéčka sedmitečná, kterým chutná kdekterý savý hmyz. Není na zahradě totiž nic horšího než přemnožené mšice. Listy jsou jimi doslova obaleny, poznáte je na první pohled, aniž byste museli listy podrobně zkoumat. Teď jen se rozhodnout o tom, co s nimi.

Není beruška jako beruška

Jenom v České republice žije na 85 druhů berušek. Je jich ale i všude jinde takové množství, že byste je našli téměř na každém kontinentu, nejen u nás. Pokud si povšimnete oranžových teček na spodní straně listů, bude se s největší pravděpodobností jednak o snůšky vajec, které tam nakladly berušky. Zkraje jara tento cyklus probíhá velmi rychle. Za zhruba 4 až 5 dní se vylíhnou larvy, které jsou zpravidla dravé a velmi hladové.

Jakmile se jim ale do cesty postaví mšice, je rázem po nich. Za jediný den larva spořádá 20 až 50 mšic. V průběhu celého měsíce se přitom larva mění na berušku, tedy dospělého jedince, který přežije na jednom místě dokonce i dvě sezóny.

beruška

Foto: Pixabay

Pozvěte berušky dál

Čím více jich na zahradu pozvete, tím rychleji se mšic zbavíte. Vytvořte jim proto vhodné podmínky. Co zasadit, aby beruškám opravdu chutnalo? I obyčejný kopr je dokáže nadchnout. Vypěstujte si ho i vy na vaší zahradě. Stejně tak dobře je dokáže přilákat i heřmánek, měsíček, černý bez, fenykl, chrpy, mák, koriandr a další.

Pozdrží se o něco déle

Nemusíte se bát, že se u vás zdrží jen na malou chvilku. Přes zimu se schovají trpělivě do mulče. Snadno byste je našli i pod hromadou listí, nebo v chodbičkách pod kameny. Nepohrdnou často ani obyčejnými štěrbinami ve dřevě.

Pokud se s hmyzími škůdci nechcete už příští rok setkat, udělejte ještě jednu zásadní a velmi důležitou věc: na podzim vyneste z bytu všechny berušky ven. Jsou plné cukru a zásob na zimu. Aby mohly zimu skutečně přečkat, je zapotřebí, aby nebyly příliš aktivní. Díky teplu zásobami příliš nešetří. V chladnu tak mají větší šanci. Berušky ale sami na mšice nestačí. Kromě berušek s barevnými krovkami jsou často velmi účinné i pestřenky, zlatoočky, nebo lumčíci.

Zdroje informací: https://www.nkz.cz/praxe/choroby-skudci/jak-nalakat-berusky-do-zahrady-pripravte-jim-pestre-prirodni-prostredi

https://www.ireceptar.cz/zahrada/berusky-versus-msice-20500527.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.