Tradiční způsoby skladování masa nejsou nijak překvapivé
Jestli potřebujete uskladnit maso na delší dobu, máme pro vás dva způsoby. Zaručeně se vám alespoň jeden z nich bude líbit. Konkrétně se zaměříme na mražení mletého masa a přípravu domácího vepřového masa ve vlastní šťávě.
Klasické mražení masa
Potřebovat budete hovězí nebo nějaké jiné maso.
Připravte si mlýnek a veškeré maso rozemelte. Mleté maso pořádně promíchejte a vložte do sáčků. Samozřejmě do těch, které jsou určeny k mrazení. V množství asi kolem 1 kilogramu do každého sáčku.
Do masa nepřidávejte vůbec nic, tím ho udržíte dlouho čerstvé a neztratí svou chuť. Vždy když budete potřebovat, můžete vytáhnout kapsu s mletým masem a použít podle potřeby.
Foto: Pixabay
Domácí vepřové maso ve vlastní šťávě
Potřebujeme 1 kilogram vepřového masa, a to plece. Dále 1 lžíci kuchyňské soli a pepř. Zapomenout nelze na nádobu o objemu 500 ml.
Nejdříve maso omyjte a osušte. Pokuste se na něm nechat i trochu toho mastného, jelikož se během vaření roztaje, následně srazí a na konzervovaném mase vytvoří něco jako zátku.
Potom maso nakrájejte na kousky o hmotnosti něco mezi 50 – 60 gramy a vložte ho do mísy. Přidejte sůl a pořádně promíchejte.
Stát ho nechte 15 – 20 minut.
Mezitím si nachystejte nádoby s víčky. Ty omyjte sodou a následně osušte papírovými utěrkami. Víčka klidně povařte několik minut ve vodě, a tím je sterilizujete.
Kousky masa opět promíchejte a následně vložte do nachystaných nádob. Neplňte je však až povrch, volný nechte asi 1 centimetr od vrchu. V opačném případě maso při vaření zvedne víčka.
Sklenice vložte do nějakého vhodného hrnce a jeho dno vyložte čistým hadříkem. Nádoby samozřejmě zakryjte víčky.
Potom do hrnce nalijte studenou vodu, aby pokrývala 3/4 sklenic. Na vrch sklenic položte závaží. Třeba plech na pečení.
Hrnec přikryjte poklicí a vodu přiveďte do varu. Teplotu potom snižte na mírný oheň a duste 5 hodin. Vždy po 60 minutách zkontrolujte hladinu vody v hrnci. A v případě doplňte horkou vodou.
Sklenice vybírejte postupně z hrnce a víčka utáhněte.
Pak je zakryjte utěrkou a 12 hodin nechte vychladnout.
Skladujte je na chladném a tmavém místě, nejlépe v komoře či sklepě a podobně. Takové konzervované maso vydrží klidně 3 – 4 roky. Konzervovat tak můžete samozřejmě i jiný druh masa.
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.