Topná sezona je v plném proudu. Máte za sebou kontrolu komínu?
Více než 1 200 požárů mělo v loňském roce jednoho společného jmenovatele – zanedbané komíny. Právě špatný stav komínů je v Česku čtvrtou nejčastější příčinou požárů. Kontrola a revize spalinových cest je nejen otázkou bezpečnosti, ale i zákonnou povinností. Co byste neměli podcenit?
Neodkládejte kontrolu komínu
V loňském roce hasiči zaznamenali celkem 1 262 požárů způsobených vznícením sazí, což je varovný signál pro všechny majitele nemovitostí. Bohužel tři z těchto požárů skončily tragicky. Kromě ohrožení zdraví a majetku mohou mít tyto události také výrazné finanční dopady, zejména pokud dojde k zamítnutí pojistného plnění. Pravidelná údržba a revize komínu přitom patří mezi zákonem stanovené povinnosti, které však mnozí majitelé stále podceňují. „Pojišťovna se v takových případech zásadně spoléhá na stanovisko hasičů, kteří odborně posoudí příčinnou souvislost mezi vznikem pojistné události a zanedbáním revize,“ vysvětluje Zdeněk Hruška, manažer pojištění majetku a odpovědnosti UNIQA.
Čistý a dobře udržovaný komín zajišťuje optimální tah spalin, což nejen snižuje riziko požárů, ale zároveň i náklady na vytápění. „Kvalitní kontrola spalinových cest může předejít nejen požárům, ale také výrazně snížit provozní náklady topných systémů,“ potvrzuje Pavel Mareček, člen Českého kominického společenstva a majitel firmy Almeva, která se specializuje na výrobu komínových systémů.
Foto: Se svolením Almeva East Europe
Nemalé pokuty a rizika škody
Jaké následky můžete čekat, pokud kontrolu komínu odložíte? Za nedostatečnou kontrolu kotle na tuhá paliva vám hrozí pokuta až 20 000 Kč. Absence každoroční kontroly komínu může vyústit v pokutu do výše 10 000 Kč. Za zanedbanou revizi komínu se pokuta může vyšplhat až na 50 000 Kč. „Dojde-li k požáru od komínu, který poškozený uplatní u své pojišťovny, zkoumá se vždy příčinná souvislost mezi závadou na kouřovodu a vznikem škody, popř. jejím rozsahem,“ upozorňuje Lenka Růžková z finanční skupiny UNIQA.
Pokud by vám chybělo potvrzení o pravidelné kontrole spalinové cesty, pojišťovna může plnění krátit. To platí zejména u starších domů či pronajímaných nemovitostí, kde odpovědnost za kontroly padá na majitele. „Klientovi je pojistné plnění kráceno jen v případech, kdy je tato příčina škody evidentní a zjistí se, že porušil své povinnosti pravidelné údržby a kontrol,“ dodává Růžková.
Používejte suché dřevo
Věděli jste, že tvrdé a měkké dřevo má téměř stejnou výhřevnost? „Pokud chcete šetřit, sáhněte po měkkém dřevu – zahřeje vás stejně jako to tvrdé, a navíc za nižší cenu,“ radí Jiří Horák alias Smokeman, technik komínových systémů ze společnosti Almeva. Pokud tedy topíte dřevem, dbejte na jeho kvalitu. Mokré dřevo nejenže zanáší komín, ale i snižuje účinnost vytápění. Není třeba dodávat, že dřevo by mělo schnout minimálně dva roky.
Foto: Se svolením Almeva East Europe
I klimatizace umí topit
Přibývá lidí, kteří za účelem úspory jdou naproti alternativním způsobům vytápění, jako jsou fotovoltaické panely, tepelná čerpadla nebo dokonce klimatizace. Právě klimatizace už dávno neslouží pouze k ochlazování vzduchu. Naopak dokáží efektivně topit v jednotlivých místnostech i v celých domech, a přitom nabízejí výraznou úsporu energie. „V dnešním klimatickém kontextu je klíčové hledat udržitelné způsoby, jak vytápět naše domovy. Technologie klimatizací udělala za posledních dvacet let výrazný pokrok v ohledu šetrnosti k životnímu prostředí,“ říká Martin Mrajca, spolumajitel společnosti 81klima. Pokud tedy vlastníte obdobný alternativní způsob vytápění, zvažte pojištění i tohoto systému.
Zdroje info: Autor, uniqa.cz, 81klima.cz, skcr.cz
Náhledové foto: Se svolením společnosti 81klima
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.