Topení tuhými palivy: Pravidelná revize se vám asi nevyhne
Plynové kotle jsou dnes nedílnou součástí mnohých domácností a rozhodně je třeba jim věnovat pozornost a snažit se o co nejlepší péči o ně. V současné době naše legislativa nijak nepřikazuje, aby si majitelé plynových kotlů nechávali svá zařízení kontrolovat odbornými techniky, Je jasné, že spousta lidí tak činí jak kvůli své ochraně, tak i pro zachovávání záruční doby na jednotlivé části kotle. Momentálně ale sněmovna přemýšlí o tom, že by mělo docházet k pravidelným kontrolám plynových zařízení, a to v rámci zákona.
Dnes se řeší pouze komín
Momentálně je legislativa vůči majitelům plynových kotlů velmi benevolentní a řeší se prakticky pouze samotný komín. Jinými slovy, mnohdy přijde pouze odborný technik, tedy kominík a vyčistí vám spalinové cesty. Z drtivé většiny tak činí jen u komínů vedoucích z kotlů na tuhá paliva. Pokud je obzvláště pečlivý, což se stává jen zřídka, změří potenciální únik plynu v komínku od kotle a podívá se i na kondenzát u kotle kondenzačního. Jinak prakticky nic jiného neřeší. Za pravidelnou kontrolu si vezme okolo 300 korun a odchází.
Časované plynové bomby
Plynové kotle jsou v mnohých domácnostech a veřejných provozech doslova časovanou bombou. Unikající plyn je životu nebezpečný a v kombinaci s otevřeným ohněm dochází k okamžité explozi. Pouhým okem velmi těžko zjistíte těsnost celého systému. Samo si obyčejným testem s nasliněným prstem a pokusem o to, jestli plyn neděl bublinky ve spojích, také nevystačíte. Odborník je proto minimálně zapotřebí.
Sníží se spotřeba a ušetříte
Pokud se pravidelné kontroly plynu uzákoní, připravte se na placení pravidelných částek ve výši několika set korun. I přesto vám ale může potenciální výměna kotle nebo jeho součásti ušetřit nemalé finanční prostředky za náklady na vytápění domácnosti.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.