Tipy pro efektivní předcházení plísně v domě
Pro mnohé je plíseň a vlhkost v domácnosti zásadním a aktuálním problémem. My se dnes proto podíváme na pár triků, které by měly předcházet tvoření plísně v domácnosti. Pojďme tedy na to!
Hodně větrejte
První krokem je časté a intenzivní větrání. Zejména v příliš vlhkých domácnostech. Časté a pořádné větrání by mělo být samozřejmostí v těch místnostech, které jsou přirozené nejvíce vlhké. Jde o koupelny a kuchyně, popřípadě jiné místnosti, kde například sušíte prádlo. Dále je dobré při vaření přikrývat hrnce pokličkou a zapínat digestoř. Prádlo pak sušte raději venku nebo v místnostech, které jsou právě dobře větrané. Když je již řeč o větrání, vždy je lepší větrat více a kratší dobu. Není dobré využívat mikroventilace na delší dobu či mít dlouhodobě otevřená okna.
Měřte si vlhkost v obydlí
Není od cesty pořídit si různé inteligentní meteostanice. Ty by měly ideální měřit jak vlhkost, tak vnitřní teplotu. Dnešní modely dokážou již komunikovat s vaším chytrým telefon, který ji dokáže i ovládat. Vždy si v domě hlídejte magickou hranici vlhkosti, která by neměla překročit 60 %. Jde-li o inteligentní meteostanici, pak dostanete na svůj telefon vždy zprávu, pokud v místnosti tato vlhkost překročí tuto hranici. Ihned tak můžete zakročit například mechanickým ventilátorem.
Foto – Pixabay
Speciální nátěry proti plísním
Posledním trikem, který si dnes uvedeme, je nátěr, který zabraňuje tvoření plísní na stěnách. Jde o takzvané fungicidní nátěry stěn. Těchto nátěrů je na trhu více a většinou kají dobrou kryvost i vysokou bělost. Na bílé stěně je tedy ani nepoznáte. Pokud se již u vás objeví plíseň a chcete-li ji odstranit, mějte na paměti, že nejlepším a vlastně jediným způsobem je takzvaná mokrá cesta. Při ní se totiž plísně nerozšiřují i do dalších míst, kde zatím není. Použijte tedy například různé ochranné přípravky ve spreji.
Náhledové foto – Pixabay
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.