Tipy pro domácí lepení bot
Boty jsou jednou z věcí, bez nichž to zkrátka nejde. Používáme je každý den, bez ohledu na tom kam nebo proč vyrážíme. Co ale dělat, pokud se nám boty rozlepí? Ne vždy je jediným možným řešením jejich vyhození a koupě nových. Boty se můžeme pokusit opravit svépomocí. Vyplatí se přitom dodržovat několik obecně platných rad.
Krokodýl na botě
Rozlepená obuv ani tzv. krokodýl na botě vás nemusí zaskočit. Boty, které se rozlepí totiž nemusí nutně skončit v odpadkovém koši. Dnešní doba přináší zdražování a vysoké ceny za boty nás stále častěji nutí i k opravám bot, které bychom dříve vyhodili. Je totiž možné je za jistých okolností dát dohromady i v domácím prostředí.
Foto: Pixabay
Lepení bot
Na lepení menších ploch se stále nejvíce vyplatí vteřinové lepidlo. Lepidlo, které je ve formě gelu se lépe vstřebává do textilu a zároveň neprosakuje. Díky své vysoké hustotě a jedinečné struktuře navíc k sobě snadno spojí i nerovné díly.
Na větší plochy odlepeného materiálu používejte ale spíše kaučukové lepidlo, které můžete pro zlepšení kvality lepení smíchat ještě s polyuretanem. Boty před samotným lepením vždy zbavte prachu či případných nečistot a části, které budete slepovat k sobě nejprve odmastěte lihem či acetonem.
Snažte se lepidlo nanést i do těch nejužších částí, mezer nebo škvír tak, aby zateklo dobře dovnitř. Nechte poté lepidlo vyvanout a odpařit, bude tak mít lepší schopnosti pro udržení částí pohromadě. Odpaření rozpouštědla z lepidla vám zabere kolem 10 -15 minut. Tuto část procesu u zpravování bot nepodceňujte.
Následně k sobě lepené plochy přitiskněte a boty potom ponechte 24 hodin na místě, kde není vlhko. Spoj musí získat dostatečnou pevnost a lepidlo na místech poškození je potřeba nechat dobře vytvrdnout.
Zdroj informací: https://ceskykutil.cz/clanek-184542-rozlepenou-obuv-nemusite-hned-vyhazovat-opravte-si-ji
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.