Také je opomíjíte při úklidu? Místa, kde je doma nejvíce nečistot
Úklid domácnosti je třeba řešit se železnou pravidelností, jinak se poté s nečistotami nedomluvíte. Tato skutečnost je jednoznačná. Přesto je třeba říct, že i ty nejmodernější domácnosti se vyznačují místy, jež jsou z hlediska úklidu značně opomíjená. My se na některá taková zákoutí podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Popravdě jich je vcelku dost, ač se to možná na první pohled nezdá.
Dno trouby
Začít můžeme právě dnem trouby. Často se tady usadí nejrůznější potraviny, případně ˇšťáva odkapávající z plechu. Často dochází k připečení nejrůznějších nečistot. Řešením je pyrolýza trouby. Ne každý spotřebič ale tímto programem disponuje. Ideální je proto namíchat směs jedlé sody a octa. Směs se nechá působit na místě 20 minut a poté houbičkou vyčistí.
Mřížka za lednicí
Pokud máte vestavný spotřebič, pak se mřížka fakticky neumývá. U standardních chladniček se na ni ale zapomíná také. Je to škoda, jelikož na kompresoru se usazuje poměrně obří množství prachu. Minimálně jednou až dvakrát ročně si úklid bezesporu zaslouží. Optimální je pro úklid volit vysavač se speciálním nástavcem, jímž se dostaneme i do škvír.
Dřevěná prkénka
Potřebujete nakrájet zeleninu, maso nebo jiné suroviny? Nejspíše využijete kuchyňské prkénko ze dřeva. Po použití ho pak jenom umyjete pod tekoucí vodou, případně přejedete povrch houbičkou na nádobí. Spáry ve dřevě se ale nevyčistí a jsou ideálním místem pro množení bakterií, a to především z rodu E. coli. Ideální je tedy umýt prkénka nejenom vodou, ale použít také směs citronu a hrubozrnné soli.
Dřevěná prkénka: Foto Pixabay
Vypínače a zásuvky
Na vypínače saháme fakticky neustále. Tím pádem bývají pokryté vrstvou nečistot. Rozhodně není od věci občas je vycvaknout z rámu a dokonale vyčistit. Stačí jen teplá mýdlová voda. Stejně tak je třeba vyčisti i zásuvky, na nichž se často usazuje prach.
Vypínač: Foto Pixabay
Houbičky tomu vévodí
Jak často kuchyňské houbičky měníte? Měli byste tak činit co možná nejčastěji. Uchycují se v nich drobečky a jiné mikronečistoty, které jsou optimálním místem pro množení se bakterií. Salmonela, E. Coli i stafylokok se tady zvládnou množit bez jakýchkoli problémů.
Zdroje info: ireceptar.cz, idnes.cz
Houbičky na nádobí: Náhledové foto Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.