Strašilky jsou nenároční mazlíčci. Jak na jejich chov

strašilka

Strašilky patří mezi drobný hmyz, který je možné chovat v každé domácnosti. Nejsou na chov nijak náročné a rozhodně patří i mezi ty, kteří nenadělají příliš hluku. Vhodné jsou i pro ty, kteří s chovem zvířat teprve začínají. Nezaberou vám doma místo, a navíc budou krásnou ozdobou vašeho interiéru.

Co všechno budete pro strašilky doma potřebovat?

Mládě strašilky lze začít chovat i v obyčejném akváriu, které však musí splňovat podmínku dostatečné výšky, a to alespoň třikrát větší, než je jejich tělo v dospělosti. Na dno akvária postačí položit několikacentimetrovou vrstvu substrátu a do ní vsadit živnou rostlinu po které bude moci strašilka volně šplhat. Vždy myslete na prostor a počet dospělců, které chcete ve vašem akváriu chovat. Myslete na to, že hmyz také roste a stejně jako vy potřebuje k životu vhodné podmínky. Zajistěte tedy strašilkám nejen dostatek prostoru, ale i dostatečné proudění vzduchu a vlhko.

strašilka

Foto: Pixabay

Listy dubu, růží, malin, ostružin, jahod nebo eukalyptu mají strašilky nejraději. Podmínky v zimě však shánění listů příliš neumožňují. I přesto se ale strašilky potřebují živit. Co s tím? Ve zverimexu byste jen těžko listy takových dobrot sháněli. Nejlépe je proto vypěstujte u sebe doma, a během zimy je strašilkám podávejte. Pokud mezi dobré pěstitele nepatříte, nezbude vám nic jiného, než listy ovocných stromů zamrazit a schovat na horší časy.

Strašilky z listů stromů přijímají i vodu, proto je důležité listy ovocných stromů do akvária nejen pravidelně vkládat, ale i rosit vodou pomocí rozprašovače. Ne vždy je přehnaná péče dobrá. Nezahlťte je vodou příliš. Voda, která se nemá kam vsáknout, zůstane na povrchu, kde způsobuje vznik plísní apod. Vodu proto rozprašujte jen v přiměřeném množství. Je to důležité také při svlékání strašilek z kůže. Při nedostatku vody může tzv. svlečka zůstat na těle strašilky i viset.

Akvárium zajistěte vždy síťkou s lepicí páskou, kterou připevněte po obvodu akvária tak, aby propouštěla dostatek vzduchu. Každých několik dní je potom třeba dno akvária vyčistit. Na dně najdete patrně trus, ale také vajíčka, která je potřeba uchovat, pokud chcete strašilky množit. Akvárium vždy řádně opláchněte a vysušte.

Manipulace se strašilkami 

Manipulace se strašilkami v době údržby akvárií by měla probíhat vždy v klidu. Nikdy strašilku netahejte ven násilím. Jejich nožky jsou velmi křehké a mohlo by tak snadno dojit ke ztrátě končetiny. Strašilce nabídněte ruku a vyčkejte až vyšplhá do požadované výšky. Tento malý tvor vám dokáže zpříjemnit čas. Exotický hmyz, který je na chov opravdu nenáročný, hravě zvládne každý z vás. Průměrná délka života strašilky je kolem 12 měsíců, ale při skvělé péči o ní může být i o něco delší.

Zdroje informací: https://hobbio.cz/strasilky-chov/

https://www.hobbys.cz/jak-na-chov-strasilek-sungaya-inexpectata-rady-tipy.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.