Stop ohřívání! Těmhle potravinám nesvědčí
Mikrovlnná trouba je nedílnou součástí každé domácnosti. Ta první od firmy Raytheron spatřila světlo světa už v roce 1947 v USA. Některé suroviny si s ní ale příliš nerozumí a na opětovné ohřívání reagují možná až moc přecitlivěle. A tělu řádně zavaří.
Nebezpečné houby
Houby rozdělují společnost. Někteří je zbožňují, jiní by je nikdy nepozřeli. Pokud patříte do první skupiny, s největší pravděpodobností pokrmy z nich konzumujete čerstvé a nevaříte si do zásoby. Jedlé houby, které mají stovky chutí, během ohřívání uvolňují škodlivé sloučeniny. Ty mohou způsobit zažívací potíže a z dlouhodobého hlediska vyvolat chronické problémy s trávením.
Foto: Pixabay
Citlivé těstoviny
Jen málokdo by hádal, že pochoutka oblíbená mezi dětmi i dospělými by mohla patřit na seznam potravin nevhodných k ohřívání. Bohužel za to může náchylnost ke tvorbě plísní. Pokud je totiž necháte volně vychladnout a pak až uskladníte, dáte bujení prostor. Mnohem lepší postup je ten, kdy těstoviny okamžitě propláchnete a uložíte v lednici.
Zrádná rýže
Syrová rýže se zdá být neškodná. Obsahuje ale bakterie, které mohou začít úřadovat právě během ohřívání. Vařte vždy jen množství, které okamžitě spotřebujete. Nebo ji po dovaření prudce zchlaďte, přendejte do uzavíratelné nádoby a skladujte v lednici.
Foto: Pixabay
Jogurt
Možná hloupost, ale je spousta lidí, kteří si po ránu, aby do sebe nemuseli soukat studený dezert, jogurt krátce ohřejí v mikrovlnné troubě. Záměr byl dobrý, ale při ohřevu probiotika nepřežijí. Během chvilky je tak všechno pryč a konzumujete jen bílou hmotu bez chuti a prospěšných látek.
Chilli papričky
Obliba pálivých jídel strmě roste a chilli papričky mají pevné místo v každé spíži. Zřejmě je konzumujete pro jejich výraznou, štiplavou a pálivou chuť, díky které má jídlo říz. Pokud ale takové jídlo ohřejete, kapsaicin se okamžitě uvolní a po otevření mikrovlnné trouby se všech výpary vyvalí ven. Pokrm sice neztratí nic ze své pálivosti, ale nosní dírky dostanou přímý zásah ještě před prvním soustem.
Foto: Pixabay
Mateřské mléko
Novorozeně jí každé tři hodiny a nehledí na den nebo noc. Odstříkávání mléka je jednou z možností, jak si lépe nastavit režim. Ohřev v mikrovlnné troubě je ale nevhodný, přijde tak totiž o většinu živin. A příprava vodní lázně je oproti tomu časově náročná a krátce po půlnoci i nebezpečná, člověk je rozespalý a neobratný.
Zdroje info: bety.cz, vitalweb.cz, vlastní zkušenosti autora
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.