Stavební rozvaděč je zapotřebí u každé stavby
Každá stavba si logicky vyžaduje elektrickou energii. Bez ní jsou mnohé úkony fakticky nerealizovatelné. Vše se dá pochopitelně řešit za pomocí klasické elektrocentrály, nicméně zbytečně utrácet za pohonné hmoty, bez nichž není provozu schopná, se nevyplatí. Zvláště v případě, že máte možnost připojení k síti v dosahu vaší stavby. Pořešíte si tak pouze stavební rozvaděč a budete mít o přísun elektrické energie postaráno. Podívejme se tedy na to, co by měl takový rozvaděč splňovat a jakým způsobem jej zapojit.
Náležitosti stavebního rozvaděče
Veškeré náležitosti stavebního rozvaděče jsou přesně stanoveny ČSN. Jde o normy věnované prozatímnímu elektrickému zařízení. Rozvaděč musí mít také prohlášení o shodě, které koresponduje se zákonem 22/1997 Sb. Optimální je navštívit nějaký velkoobchod, v němž si nakoupíte přesně takový rozvaděč, který bude splňovat veškeré potřebné parametry. Jestliže zvolíte pro stavební rozvaděč bazar, pak se můžete setkat s tím, že vám jej pak nebude chtít distributor zapojit právě pro nesplnění některých stanovených norem.
Možnosti zapojení rozvaděče
Možnosti zapojení rozvaděče jsou fakticky dvě. Tu první představuje svěření veškerých záležitostí odborníkovi, tedy elektrikáři. Zvládnout by to měl v podstatě každý. Mnohdy tak není nutné volit přímo nějakou velkou společnost. Druhá možnost spočívá v zapojení stavebního rozvaděče svépomocí. To byste měli řešit pouze tehdy, jestliže všemu rozumíte.
Zapojení stavebního rozvaděče svépomocí
Budete-li si rozvaděč připojovat sami, určitě si přečtěte podrobný návod, který se této problematiky týká. Rozvaděč by měl být pevně v zemi. Ideální je zeminu okolo zhutnit anebo vytvořit betonovou patku. U zapojování je možné propojit kabely stejné barvy, nicméně i tak je vhodné vědět, kde je fáze. Některé rozvaděče dokonce nemají kabel ani přesně označeny.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.