Stavební projekty brzdí zastaralá dokumentace. Jak může přechod na digitální řešení zvýšit produktivitu práce?
Stavební průmysl čelí dlouhodobě problémům s neefektivní dokumentací, která významně zpomaluje realizaci projektů a zvyšuje náklady. Podle nedávného průzkumu společnosti PlanRadar, přední platformy pro digitální dokumentaci, komunikaci a reporting během výstavby a správy nemovitostí, si 65 % stavebních firem uvědomuje, že investice do moderních technologií by mohla zvýšit jejich ziskovost, přesto více než čtvrtina společností stále nevyužívá žádný specializovaný software pro řízení staveb. Důsledkem jsou časové ztráty v administrativě, problémy s dohledáváním důležitých informací a zpomalená komunikace mezi účastníky projektů. Adam Heres Vostárek, regionální manažer společnosti PlanRadar, vysvětluje, jak může přechod na digitální dokumentaci výrazně zefektivnit stavební procesy a eliminovat zbytečné časové ztráty.
Tradiční způsoby dokumentace vytvářejí v projektech hned několik kritických překážek. Stavbyvedoucí tráví hodiny přepisováním ručně psaných poznámek, fotografie z kontrolních dnů se často nesystematicky ukládají v různých zařízeních a komunikace mezi všemi účastníky projektu vázne kvůli nejednotnému způsobu předávání informací. Tyto zdánlivé drobnosti se v průběhu projektu násobí a ve svém výsledku vedou k významným zpožděním.
Klíčové problémy současné dokumentace lze demonstrovat na třech konkrétních příkladech:
- Neefektivní sběr dat – Když stavbyvedoucí musí nejprve zapsat zjištěné chyby a nedodělky v papírové formě a později je v kanceláři přepisovat do počítače, vzniká zde prostor pro chyby, opomenutí a časové ztráty. Naopak digitální řešení umožňuje okamžitý zápis přímo v terénu, přičemž takové informace se ukládají v reálném čase a je možné je sdílet s ostatními účastníky stavebního procesu.
- Problematická správa fotografií – Dokumentace závad často vyžaduje pořízení desítek fotografií denně. Bez adekvátního systému jejich organizace a propojení s půdorysy stavby je později velmi obtížné dohledat konkrétní místo k vyřešení. Moderní platformy přitom umožňují přesnou lokalizaci každé fotografie – ta se společně s popiskem, kdo a v jakém termínu má problém vyřešit, promítá přímo do stavebních plánů.
- Roztříštěná komunikace – Když se informace předávají kombinací e-mailů, telefonátů a chatovacích aplikací, vzniká informační chaos. Centralizované digitální řešení naopak poskytuje jednotný komunikační kanál s okamžitým přehledem o stavu projektu pro všechny zainteresované strany – od investora přes generálního dodavatele až po subdodavatele.
„Praxe ukazuje, že stavební firmy, které pro dokumentaci výstavby využívají digitální nástroje, výrazně snižují množství chyb v takových záznamech, čímž dosahují 50 až 70% úspory času. A takové výsledky již rozhodně stojí za zvážení,“ dodává Adam Heres Vostárek.
Adam Heres Vostárek: Foto se svolením Adama Herese Vostárka
V současném konkurenčním prostředí již není otázkou, zda digitalizovat stavební dokumentaci, ale kdy a jak tento proces zahájit. Investice do digitálních nástrojů se projevuje nejen v podobě přímých úspor času a nákladů, ale také v lepší transparentnosti a kontrole nad průběhem stavebních projektů, stejně jako ve zvýšené spokojenosti klientů.
Zdroje info: https://www.planradar.com/cs/customer-stories/digitalizace-v-praxi-grinity/%20%C4%8Di%20https:/www.planradar.com/cs/customer-stories/delta-group-ikea/, https://www.planradar.com/cs/ebooks/global-housebuilding-report/, https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/digitalizace-stavebniho-rizeni-v-cr
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.