Stavba plotu může být hračka
Kvalitní drátěný plot okolo domu je bezesporu velmi důležitý. Jen z bezpečnostního hlediska se jedná o bariéru, která brání vniku nežádoucích osob na váš pozemek. Samozřejmostí je i to, že k vám nebudou chodit psi či kočky vykonávat svou potřebu. Přesně budete mít vymezeno i území vašeho pozemku a každý bude vědět, co je vaše a kde nemá co dělat. Klasický drátěný plot si můžete bez problémů zkonstruovat sami. Podívejme se tedy jak na to.
Upevnění sloupků
Začít je třeba precizním vyměřením pozemku a napočítáním celkového množství sloupků. Ty se dávají zhruba do vzdálenosti 2,5 až 3 metry od sebe. Volit je vhodné sloupky ze silnější oceli, které jsou pevnější. Nejlevnější varianty se mohou v důsledku napnutí napínacího drátu ohýbat. Upevnění sloupků lze řešit dvěma způsoby. Tím prvním je klasická betonáž. Druhým dnes modernějším a méně pracnější je ukotvení na zemní vruty. Tato varianta je poněkud draží, jelikož jeden kus vyjde na nějakých 250 korun. Plot budete ale moci v budoucnu odstranit a při práci se tolik nenadřete.
Napínací drát v akci
Po ukotvení kompletně všech sloupků je třeba napnout napínací drát. Nejprve tak učiníme na samotné horní části sloupků. Postupně drát zaklesnete do všech sloupků a začnete napínat i dráty uprostřed a ve spodní části. Když je všechno hotovo, můžete se vrhnout na samotnou roli pletiva. Tu je třeba precizně rozmotat, nicméně ne celou. Ostatně i s napínacím drátem je nutné postupné napínání.
Instalace pletiva
Samotná stavba drátěného plotu návod nevyžaduje stejně tak jako napínání pletiva. To se zaklesne nejprve do horní části, tedy do horního napínacího drátu. Postupně se navlečen na celý tento drát. Vypínání pletiva je třeba realizovat až úplně nakonec. Činit tak budete metr po metru a postupně tak dojdete k tomu, že plot bude skutečně napnutý. K prostřednímu napínacímu drátu navíc pletivo uvážete vazacím drátem.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.