Stavba opěrné zdi svépomocí
Stabilita mnohých svahů je bohužel minimální a je třeba jim pomoct zpevněním. Postačí k tomu opěrná zeď, která funguje jako vynikající opěrný a zároveň také estetický prvek. Pokud se pro stavbu opěrné zdi rozhodnete, můžete tak klidně učinit sami bez pomoci jakékoli profesionální firmy. Nejedná se o nijak výrazně složitou záležitost. Ostatně v následujících řádcích si můžete přečíst podrobné informace, jež se stavby opěrné zdi týkají.
Stavbu opěrné zdi bez základů zvládnete sami
Jestliže potřebujete opěrnou zeď do výšky nějakých 1,5 m, nepotřebujte k její stavbě vůbec žádné základy. Materiál i výšku zvolíte podle účelu stavby a také charakteru prostředí. Je jasné, že v případě některých mírnějších svahů se vyplatí pouze menší opěrné zdi. Jinak je třeba i zručnosti stavitele. Nejnovější stavebnicové systémy opěrných zdí nejsou nijak náročné, zatímco s klasickými cihlami a maltou již to každý člověk neumí.
Materiál v hlavní roli
Nejrůznějších materiálů, z nichž je možné opěrnou zeď realizovat, je neskutečné množství. Klasiku představují svahovky, jež jsou představovány upravenými tvarovkami, které se běžně používají i do základů staveb. Konstrukce svahovek je natolik specifická, že umožní sklon zdi pohybující se od 45 do 75 stupňů. Výborné jsou pro realizace opěrných zdí také klasické cihly, anebo kameny. Ty se často dávají pouze na sebe a vytváří tak kompaktní zdi, které drží dokonale i bez jakéhokoli pojiva. Nejmodernější systémy fungují na principu nejrůznějších drážek, jež se do sebe postupně jednoduše zaklesnou a vytvoří celý systém.
Nezapomínejte na design
O faktu, že design hraje také svou roli, není třeba nijak výrazně diskutovat. Nejen pořizovací cena, ale i vzhled materiálu musí hrát nepostradatelnou roli. Moc hezky vypadají klasické placateé kameny zejména v kombinaci s vyššími travinami. U nízko střižených trávníků se budou vyjímat opěrné zdi z klasických cihel.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.