Stavba komínu z cihel
Stavba komínu z cihel není dnes nijak náročná a volit je možné hned několik postupů. Stavba komínu si nemusí nutně vyžádat obrovskou porci času a může být poměrně jednoduchá. Pokud se zaměříme na samotnou stavbu komína, pak se nám nabízejí hned dvě základní možnosti stavby, které jsou dnes k dispozici. Tou první je v každém případě stavba komína ze skládačky, tedy z předem připraveného materiálu, který pouze spojíte do jednoho jediného kusu. Podívejme se tedy na konkrétní možnosti stavby nového komína.
Komín svépomocí anebo od profesionálů?
V první řadě je nutné se rozhodnout, jestli budete volit předem připravený komínový systém, anebo komín spíše vyřešíte za pomocí klasických šamotových cihel. Jestliže máte k dispozici za výhodnou cenu třeba komínový systém Schiedel anebo nějaký jiný, pak určitě stojí zato postavit komín bez asistence profesionálů. U samotného systému bude jednoznačně napsáno jak postavit komín svépomocí. Jestliže se rozhodnete pro celkové vyzdění komínu, pak bude ideální práce zedníků, kteří toto všechno bez problémů zvládnou. Důležité bude pro vás spočítat si cenu jejich práce.
Volba kouřovodu
Hodně důležitý je pro jakýkoli komín kouřovod. Bez toho se nelze obejít. Vybírat je možné dnes z klasických komínových trubek, které jsou ale poměrně křehké a pravidelným vymetáním se mohou z vnitřní strany poškozovat. Ideální jsou tak nerezové kouřovody, jež je možné vymetat jakkoli dlouho a zůstanou v původní skvělé kondici. Je jasné, že za nerez si připlatíte, ale investice se vám vyplatí.
Lícové zdivo či omítka?
Důležitá je z pohledu celkového designu domu i vnější část komína. Na začátku je nutné si rozmyslet, jestli chcete hezké lícové zdivo, anebo spíše komín ve stejné barvě, jako je tomu v případě samotné omítky. Jak stavebnicové komínové systémy, tak i zděné komíny nabízejí obě dvě alternativy, takže není problém si vybrat.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.