Stavba energeticky úsporného domu: Tyto 3 věci nesmíte podcenit
Uvažujete o bydlení, které vás nebude nijak svazovat vysokými fakturami za energie? Pokud ano, rozhodně vsaďte na život v nízkoenergetickém, případně i pasivním domku. Jeho stavba dnes už není až tak nedostupná, navíc by mělo v budoucnu být opět možné čerpat na takovýto záměr dotace. Nová zelená úsporám bude k dispozici a to samé platí i o půjčkách pro mladé páry, jež již fungují. Při stavbě úsporného domu je zapotřebí brát v potaz hned několik důležitých věcí. My na 3 nejdůležitější aspekty upozorníme v následujících řádcích.
Velikost domu a zateplení
Počítejte s tím, že čím větší domek si postavíte, tím bude více prostoru pro vytápění a samozřejmě i pro tepelné úniky. Zapomeňte na nejrůznější arkýře, balkóny a spousty prosklených ploch. Vše samozřejmě podporuje únik tepla, případně jeho efektivní příjem. Moderní energeticky úsporný dům nemusí být úplně nejmenší, nicméně o žádný extra velký hrad se jednat nemůže. Co se týká zateplení, optimální je určitě vysoce kvalitní minerální vata, případě chytrá izolace.
Vhodná orientace stavby
V každém případě je zapotřebí si promyslet, jak bude stavba orientovaná z hlediska světových stran. Potřebujete totiž co možná nejvíce teplených zisků. Solární energii získáte umístěním panelů na jižní stranu střechy, jež by měla být logicky co možná největší. Severní část domu by se měla obejít bez velkých prosklených ploch. V interiéru je optimální na severu třeba v ložnici. Obývací pokoj by měl být naopak prosluněný.
Domluvte se s energetickou společností
Velmi důležitá je i smlouva s dodavatelem elektřiny. U takovéto stavby samozřejmě počítejte s energetickými přebytky a také s tím, že budete nízkoenergetický dům vytápět třeba prostřednictvím tepelného čerpadla. K němu se pochopitelně vztahují specifické tarify.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.