Stavba domu svépomocí rozpočet vyžaduje v několika fázích
Pokud se rozhodnete pro jakoukoli stavbu, měli byste myslet v první řadě na celkový rozpočet. Bez něj se totiž prakticky neobejdete. Stavba domu svépomocí vyžaduje znalost celkové problematiky asi nejvíce a finanční stránku budete řešit fakticky neustále. U stavby na klíč je tomu jinak, jelikož vše je dáno fixně ihned na počátku a vy tak nebudete muset řešit v průběhu realizace to, co kolik peněz bude stát. Podívejme se tedy na stavbu domu svépomocí a její vztah k rozpočtu v několika fázích.
Základová deska a hrubá stavba
Na základovou desku je třeba vyšetřit minimálně 200 000 korun. I v případě, kdy budete stavět vyloženě svépomocí, bude nezbytné zaplatit částku, která se bude blížit anebo převyšovat uváděnou sumu. U hrubé stavby budete muset nějaké ty finanční prostředky přihodit. Klasická stavba o ploše 150 m2 bez patra vyjde okolo 1 milionu korun. Pokud se rozhodnete pro menší plochu stavby na patro, můžete ještě nějakých pár desítek tisíc korun ušetřit na minimální ploše a nekomplikovanosti střechy.
Cena vnitřních úprav
Vnitřní úpravy jsou velmi drahé a obecně platí, že je třeba na ně počítat se stejnou a mnohdy i vyšší sumou než s tou, kterou jste museli investovat do hrubé stavby. Rozhodně je tak vhodné nechat si nějakou finanční zásobu. Vnitřní úpravy jsou nákladné zejména z pohledu celkových rozvodů a také realizace omítek. Zapomenout bychom neměli ani na malování a ostatní záležitosti.
Nákladné vybavení domácnosti
Dále je třeba myslet také na výbavu domácnosti. Vždyť jenom takové spotřebiče do kuchyně vyjdou v minimu na nějakých 100 000 korun. Vybavení koupelny také není nejlevnější a je třeba počítat se stejnou sumou. V neposlední řadě není možné opomenout ani náklady na vytápění celého interiéru. Kotel na plyn anebo na tuhá paliva či tepelné čerpadlo tvoří také solidní část rozpočtu. Venkovní úpravy mohou také přijít na několik set tisíc korun.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.