Stavba buňky svépomocí
Stavíte zrovna dům? Potřebujete někam schovat všechno to nářadí, stavební materiál a další potřebné věci? Pokud ano, pořiďte si stavební buňku. My vám ukážeme, jaké jsou možnosti a co je při stavbě buňky potřeba.
Kam stavební buňku umístit
Nejprve musíte popřemýšlet o vhodném místě pro stavební buňku na pozemku. Dobré je, projít si svůj celý stavební pozemek a vybrat strategicky nejlepší místo. Musíte sladit hned několik věcí najednou. Buňka by měla být na rovině a zároveň nesmí překážet při stavbě. Na druhou stranu musí být po ruce při dovozu stavebního materiálu nebo při příjezdu jeřábu, bagru apod.
Možnosti stavební buňky
Existují dvě možnosti:
- vlastní vyrobená buňka,
- hotová buňka.
Vlastní vyrobená buňka
Stavební buňku můžete vyrobit z dřevěných trámů nebo prken. Střechu zase pokrýt například plechem nebo asfaltovým pásem, který je navíc hydroizolační. Jelikož stavební buňka je jen přechodnou stavbou, vybírejte co nejlevnější materiál. Není ani důležité brát ohled na vzhled nebo kvalitu materiálu.
Hotová buňka
Druhou možností je pořídit buňku úplně novou a to plechovou. Je možné si taky buňku odkoupit od někoho, kdo si ji sám vyrobil a už ji nepotřebuje. Levnější variantou je buňka užitá, ale ani nová stavební buňka není drahá.
Jak na stavbu buňky
Stavba buňky by měla být co nejjednodušší a co nejlevnější. Dobré i bude, pokud buňku postavíte s co nejmenšími rozměry a zároveň dostatečně široké dveřmi, aby se vám věci pohodlně ukládaly. Dveřmi totiž musí hlavně projet stavební míchačka. Další věc, kterou budete muset vyřešit je podlaha. Nejlepším řešení bude, položit na zem dřevěné palety. Palety se dají získat od dodavatele, který vám na nich přiveze stavební materiál. Pokud byste položili stavební materiál na zem rovnou, mohlo by dojít k navlhnutí a to určitě nechcete. Nakonec si pořiďte zámek a celou buňku uzamkněte, aby váš materiál, nářadí a další věci byli v bezpečí.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.