Staré kotle znečišťují ovzduší a mají negativní dopad na zdraví obyvatel. Hrozí přísné pokuty

kotel

S příchodem chladnějšího počasí začíná topná sezóna. V České republice, zejména na venkově ještě spousta lidí topí ve starých neekologických kotlech na tuhá paliva. Z těchto důvodů obce chystají rozsáhlé kontroly. Od 1. září 2024 je u nás totiž zakázáno používání kotlů na tuhá paliva první a druhé emisní třídy podle normy ČSN EN 303 – 5. Jaké sankce hrozí i přes tento zákaz, se dozvíte v následujícím článku.

Majitelům vadných kotlů hrozí nemalé a opakované pokuty

Se zahájením topné sezóny budou obce provádět namátkové kontroly nebo využívat integrovaný systém pro sledování kontrol technického stavu a provozu kotlů. Tyto revize musí majitelé kotlů provádět minimálně každé tři roky. Kontroly mohou být ale také iniciovány ze strany podnětů sousedů. Mnohdy je na první pohled totiž zřejmé, kdo používá závadný kotel, protože z jeho komína stoupá dým a zápach, který obtěžuje okolí. Provozovatel kotle je zodpovědný za dodržování platných nařízení, a pokud jeho zařízení neodpovídá zákonu, může dostat pokutu až ve výši 50 tisíc Kč, popřípadě 20 tisíc za neprovedení pravidelné kontroly. Pokutu lze udělit i opakovaně.

Proč jsou staré kotle nebezpečné pro zdraví?

Důsledkem používání nevyhovujících kotlů je produkce ultrajemného polétavého prachu, který se velkou měrou podílí na úmrtí obyvatel. Polétavý prach je na první pohled neviditelný, vznáší se ve vzduchu několik hodin až několik týdnů. Větší částice zachytí nosní sliznice, ty menší až naše průdušky a celé dýchací ústrojí. Polétavý prach a celkově znečištěný vzduch tak u lidí všech věkových kategorií může vyvolat závažné dýchací problémy, které vedou k astmatu, různým plicním chorobám včetně rakoviny plic.

Co můžeme udělat pro zdravější prostředí?

Základem je co nejčistší vytápění. To spočívá při topení tuhými palivy, jako je uhlí a dřevo, v používání právě kvalitního paliva, dalším faktorem je moderní kotel. Ten je důležité pravidelně udržovat. Tímto snížíme množství polétavého prachu v ovzduší. K tomu může navíc pomoci úklid městských a obecních komunikací. Profesionální péče o venkovní prostředí totiž zamezí dalšímu víření zdraví škodlivého prachu. Jeho záchytu pomůže i vhodná výsadba zeleně.  

Foto: Pixabay

 

 

 

Zdroje info: www.denik.cz/energie, www.jakspravnetopit.cz

Náhledové foto: Pixabay