Stará podlaha: Zrenovovat, nebo ji raději vyměnit?
Než začnete uvažovat o tom, co dělat se starou dřevěnou podlahou, měli byste vědět, jak je stará a co tvoří její podklad. Bez těchto údajů nemáte jinou možnost než podlahu vytrhat a zjistit její stav. Rekonstrukce podlahy není jednoduchá ani levná záležitost. V případě povrchové úpravy (broušení, stěrkování, lakování nebo olejování) jsou levnější než v případě, že zvolíte složitější a dražší práce.
Nic z toho nemá velký smysl v případě, že je podlaha přilepena ke špatnému podkladu. V historických budovách je to škvárobeton, nebo jen škvára, s parketami ležérně připevněnými k roštům, které časem shnijí. Podlaha by v tomto bodě měla být zcela vytrhána a zbavena tohoto materiálu. Kromě toho, v případě, že bydlíte ve středu města v pátém patře bez výtahu, může to být problém a přestavba bude nakonec mnohem nákladnější!
Oživte vzhled podlahy broušením
Každý má různé opotřebení podlahy, takže požadavek na renovaci je tedy individuální. Jakmile jsou na podlaze vyšlapané cestičky je vhodné podlahu přebrousit. V tomto případě je přesnost životně důležitá. Méně zdatný pracovník z podlahy neodbrousí více než 1 mm, zdatný pracovník je šetrnější, což je užitečné zejména u lakovaných podlah. V případě kvalitních dubových parket se běžně odstraňuje 0,5 mm. Počet broušení podlahy během její životnosti závisí na původní tloušťce dřeva. Nadměrné broušení povrchové vrstvy může způsobit narušení krycích podlah. Výsledek se ještě zhorší přelakováním nebo olejováním.
Lak nebo olej?
Doba potřebná k úpravě povrchu závisí na zvolené závěrečné úpravě – lakování, olejování nebo voskování. Poslední dvě možnosti nejsou v souladu s chemickými inovacemi. Zatímco lak vytváří silnější ochrannou vrstvu, která zajišťuje povrch proti poškrábání, olejovaná podlaha vypadá přirozeněji. Škrábance nejsou tak patrné, stejně jako vrstva oleje, která se pomalu vsaje do dřeva. Tam časem ztuhne, což také zvyšuje tvrdost povrchové vrstvy. Oba druhy podlah by se měly po určité době zcela obrousit a znovu natřít. Periodicita závisí na konkrétním stavu, podpoře a využití podlahové krytiny.
Vhodné udržování podlahy nejen po rekonstrukci
Abyste co nejvíce oddálili rekonstrukci, je samozřejmě nutné podlahu vhodně uchovat. Lakované podlahy působí luxusnějším dojmem, protože jsou častěji lesklejší. Poté, co víte, jak o ně pečovat, může být údržba mnohem snazší. V případě, že jste zvyklí chodit doma bez bot nebo v botách a nemáte malé děti nebo domácí zvířata, je pravděpodobnost poškrábání mnohem nižší a podlaha může vydržet 15-20 let, aniž by vyžadovala opravy.
Olejovaná podlaha vyžaduje po určité době opětovné naolejování, což závisí na tom, jak je podlaha udržována a jak moc se po ní chodí, protože olej časem vyschne. Proto je nezbytné používat čisticí prostředky s olejem. V bytech s vysokou aktivitou se doporučuje podlahu znovu naolejovat po jednom či dvou letech, ale obvykle spíše za 5-10 let. Tuto údržbu můžete koneckonců provádět i sami…
Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com
Náhledové foto: Pixabay