Stará barva se nelíbí? Seznamte se s technikami, které s barvou zatočí
Staré a zničené pryč, sem s novým a estetickým. Takhle to zní strašně jednoduše, ale jsou určité způsoby, které fungují lépe než druhé, nebo se k odstraňování barvy nehodí techniky, které jsou běžně známé. Takže, jak poznáte, kdy použít chemii, brousit a kdy zase opalovat?
Připravili jsme pro vás článek, který se hodí každému kutilovi, který si chce vylepšit své obydlí K tomu, aby nový nátěr dostatečně přilehl k podkladu a barva působila jako ochrana, je potřeba zvolit vhodné odstranění předešlých barev. Ale, jak na to?
Nic nevydrží navždy
Dokonce i krycí nátěry potřebují čas od času obnovit. Zvláště, pokud máte venkovní nátěry, které trpí pod přírodními rozmary. Nátěr začne tmavnout a jiskra zcela zmizí. Proces pokračuje blednutím a trhlinami. Až nakonec nátěr odpadá a dřevo se stane velmi náchylným k hnilobě.
Pokud chcete tomuto trápení předcházet, měli byste se naučit každoročně nátěry obnovovat. Nejlépe, když svítí slunko a je přes celý den teplo, aby barva uschla. V určitých lokalitách je nátěr potřeba obnovovat i 2x do roka.
Pokud se nenaučíte o dřevo a nátěr pečovat, čeká na vás hodně práce do budoucna. Místo jednoduchého nátěru, se můžete těšit na komplexní renovaci nátěru. Tudíž se pustíte do odstraňování starých a slabých vrstev. A na nanesení nové ochrany. Jak tedy postupovat?
Záleží na vaší síle, kolik máte času a nervů se s tím párat. Ale především rozhoduje typ podkladu a typ barvy. Na výběr máte z mechanického odstranění (broušení, drhnutí), chemického odstranění (leptání a rozpouštění) a tepelné odstranění. Mohou se i mezi sebou kombinovat, protože každá technika není stoprocentní sama o sobě.
Hrubá síla
Tedy, hlavně u toho používejme zdravý rozum vážení. Chceme pouze renovovat ne ničit. Najděte ocelové kartáče nebo drátěnku, či něco podobného (smirek, brusnou houbu a další). A drhněte barvu až na základ – na dřevo. Pokud nepotřebujete, aby byla vidět kresba dřeva, můžete pořádně přitlačit a natřít dřevo krycí barvou. Sílu nezapomeňte využít i u kovových povrchů.
Tam, kde máte v plánu využít lazuru, což je většinou u stolů a židlí, musíte být opatrnější. Většinou se využívají jemné brusky, kdy se povrch vyhlazuje a změkčí.
Jak na to jít v praxi?
Chodí to takto, nejprve si vezmete kartáč, a co nejvíce narušíte nátěr. Pak ho vyměníte za hrubozrnný smirek, a k získání detailů dřeva využijeme nakonec jemný smirek. Celý proces děláte buď ručně, bruskou nebo pískováním. Různé skulinky a hůře dostupná místa ošetříte drátěnkami a brusnými houbami.
Nezapomeňte si malé kousky zafixovat a vzít si chrániče očí a úst. Jemný prach, je jemný prach. A jak víme, ten se dokáže dostat všude a zdraví je opravdu ke škodě. Jde o špinavou práci, takže pracujte ve větratelném prostředí.
Pro méně námahy, více chemie
Sice málo práce, ale zato si užijete až moc smradu. Holt nic není zadarmo. Princip spočívá v tom, že aplikujete nátěr, postřik nebo gel, prostě směs organických rozpouštědel. Ty barvu naruší bublinkováním a nabobtnáním. Vy pak jen vezmete stěrku a povrch seškrábnete. Před aplikací nezapomeňte na ochranné pomůcky. Jinak hrozí poleptání sliznic, kůže a očí.
Chytré využití tepla
Nemusíte se stát hned pyromanem. Stačí jen moudře využít tepla. Pokud máte horkovzdušnou pistoli nebo hořák, stačí už jen trochu šikovnosti. Ovšem, stává se, že dojde k úplnému rozložení barvy. Hlavně používejte techniku tam, kde nedojde k deformacím podkladů.
Takže se vyvarujte tenkého plechu nebo překližky. Opalování se snadno používá u podkladu ze silného dřeva, které bylo ošetřeno krycím nátěrem. Nebo u silnějších kovů.
Zdroj: ceskestavby.cz, Snadnebydleni.cz, dama.cz
Náhledové foto: Unsplash