Sražený svetr lze ještě zachránit, musíte však zasáhnout okamžitě a správně
Jde o problém, který nejméně jednou za život řešil snad každý uživatel pračky. I když je u vlněných věcí obvykle napsáno, že nejvyšší teplota, kterou snesou, se pohybuje okolo 30 °C, občas se nám tak trochu připletou k jiné dávce prádla. A na problém je zaděláno.
Naštěstí lze všechno obvykle ještě zachránit. I když všeobecně platí, že lépe se zachraňují svetry ze směsových materiálů a vyprané při nižších teplotách, neměli byste házet flintu do žita ani při druhé variantě. A co si vzít k ruce?
Začněte běžnou lázní s prostředkem na praní vlny
Kvalitní přípravky obnovují na vlně vrstvu lanolinu a tím vlastně vrací pletenině pružnost. Připravte si tedy vodní lázeň o teplotě 30 °C, přidejte k ní množství pracího prostředku podle doporučení výrobce a svetr do ní na 20-30 minut namočte. A to nejlépe okamžitě po vytažení z pračky. Po této době ho jemně vyždímejte a lehce povytáhněte do všech směrů. Nechte uschnout.
Náš tip: jestliže doma zrovna prostředek na praní vlny nemáte, pomozte si při přípravě vodní lázně kondicionérem na vlasy. Působí skvěle a doba působení je přibližně stejná jako u pracího prostředku.
Foto: Pixabay
Pomoci může i bílý ocet
Další možností je použití bilého octa případně boraxu. U octa dodržujte poměr 1:2 (jeden díl octa na dva díly vody), u boraxu pak do lavoru s objemem do deseti litrů přidejte 1-2 lžíce. V této lázni by si měl svetr pobýt asi půl hodiny. Poté by opět mělo následovat jeho vytažení, jemné vyždímání a nakonec usušení.
Pomoci může i peroxid vodíku
Do desetilitrového kyblíku přidejte 2-3 lžíce. Dále je postup zcela identický jako na řádcích výše. Dbejte na to, aby svetr vždy schnul na rovné savé podložce – skvělé jsou třeba ručníky naskládané na sobě. Pokud uvedený postup nezabere, klidně ho ještě několikrát zopakujte. A nakonec ho nezapomeňte vyprat běžným způsobem při doporučené teplotě.
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.