Správná regulace světla šetří oči
Denní světlo představuje nejpřirozenější zdroj osvětlení. Vliv slunce na člověka ve vnitřním prostoru, respektive působení přirozeného zdroje světla, prochází historií stavařiny a architektury od samého začátku. Světlo je dokonce považováno za jeden ze základních stavebních prvků. Někdy ale všeho moc škodí a denní světlo je třeba občas usměrnit.
Světlo tedy tvoří neodmyslitelnou součást životního prostředí, má zde nenahraditelnou funkci. Kvalita prostředí pak následně velmi významně ovlivňuje zdraví člověka, ale i efektivitu jeho práce. Správně nastavená intenzita denního světla při tom hraje velkou roli.
Nedostatek kvalitního osvětlení může způsobit zhoršení soustředění, únavu, nepohodu, bolest očí, bolest hlavy či deprese nebo jiné psychické problémy. Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že špatné osvětlení neznamená pouze nedostatek denního světla. Nekomfortní a pro oči až nepříjemné je i přílišné přesvícení třeba ostrým poledním sluncem.
Světelné podmínky musí být v interiéru upraveny tak, aby vyhovovaly konkrétnímu, nejen pracovnímu, prostředí a vykonávané činnosti. Zejména s přicházejícím jarem, kdy se sluneční svit postupně zintenzivní. Oči potom budou muset vyvinou více úsilí, aby se adaptovaly na zvýšenou hladinu osvětlení. Tato námaha může mít za následek bolest očí i hlavy, podobně jako při nedostatku světla.
Docílit řádné vyváženosti mezi světlem a tmou už není v dnešní době takový problém. Rovnováhu a kvalitní zastínění zajistí například venkovní žaluzie nebo venkovní rolety. Jaké jsou jejich přednosti a co přesně nabízí?
Největší výhodou venkovní žaluzie je právě výše zmiňovaná možnost regulace světelného dopadu, a to velmi jednoduchým a flexibilním naklápěním lamel. Množství denního světla v místnosti závisí na aktuální potřebě. Jindy příjemné, a však při práci na počítači nebo sledování televize nežádoucí, sluneční paprsky tak zůstanou za okny.
Dalším exteriérovým prvkem protisluneční ochrany jsou venkovní rolety. Tyto předokenní rolety se stávají neodmyslitelnou součástí zvláště novostaveb rodinných domů.
Foto: labona.cz
Kromě stínícího efektu přináší venkovní žaluzie a venkovní rolety ještě řadu dalších pozitiv. Patří sem úspora energií na vytápění; dále odolnost proti povětrnostním podmínkám i dlouhá životnost, protože venkovní žaluzie a rolety vyrobené z kvalitních materiálů nepodléhají povětrnostním vlivům, vlhkosti, ani změnám teplot a jsou stabilní i při nepříznivém větrném počasí; fungují skvěle též jako „protirušivý“ element a ochrana soukromí tím, že tlumí hluk přicházející z exteriéru a zabraňují prosvítání siluet; neméně důležitá je rovněž jejich bezpečnostní funkce spočívající v odrazení zloděje kvůli ztíženému přístupu k oknu nebo dveřím.
Efektivní stínění, rovnoměrné osvětlení a jeho přirozená úprava šetří oči. Venkovní žaluzie a rolety tak přispívají ke zrakové a tím pádem i k duševní pohodě každého, kdo v dané místnosti tráví svůj čas, bez ohledu na to, zda pracuje nebo jen zaslouženě relaxuje.
Náhledové foto: labona.cz
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.