Správná orientace místností dle intenzity světla

Místnost

Až 4 tisíce hodin ročně nám doma svítí přírodní světlo a z toho 2 tisíce jde o světlo hodně intenzivní. Intenzitě světla přispívá nejen slunce, ale i třeba odrazy světla z okolních budov. Záleží také na ročním období, která právě probíhá, ale i na orientaci místností ke světovým stranám. A jaké místnosti orientovat na dané světové strany?

Jaké optimální množství světla potřebujeme?

Intenzita denního světla samozřejmě kolísá podle toho, jestli máme zatažené počasí nebo počasí jasné.  Při zataženém deštivém počasí se množství světla v místnosti pohybuje okolo několika tisíc luxů a u jasného počasí se vyšplhá až sto tisíc luxů. Proto abychom měli zrakovou pohodu a všechny biologické funkce fungovaly tak, jak mají, je potřeba přes 1500 luxů. Světlo totiž ovlivňuje hladinu hormonu melatonin. Tento hormon zase dál ovlivňuje naši výkonost a pozornost během dne a máte také podíl na naší náladě i chování. Bez optimálního množství světla pak může docházet k ospalosti během dne. Sluneční svit i obloha se mění v závislosti na počasí a ročním období. Naštěstí se dá intenzita světla řídit, podle toho, z jaké světové strany proniká do oken.

Orientace místností na sever a východ

Místnosti, které jsou orientované na sever, nesvítí přímé světlo. V létě však poskytují příjemný chládek. Většina architektů na tuto stranu v rodinných domech umisťuje místnosti jako je toaleta, koupelna, šatna či chodba. V případě činžovních domů to tak obvykle není. Jelikož jsou, ale letní teploty stále vyšší, můžete na sever umístit i ložnici nebo pokoj pro hosty. Při tropických teplotách tam bude příjemně. Naopak v místnostech orientovaných na východ bude přímé slunce hned zrána. Na tuto stranu je dobré, situovat místnosti jako například kuchyň nebo místnosti, ve kterých trávíte čas především ráno a dopoledne a večer už by měly být tyto místnosti chladné.

Orientace místností na západ a jih

U místností orientovaných na západ je světlo nejproměnlivější v létě a zimě. V zimě slunce vychází později a brzo zase zapadá. V těchto pokojích je tak světlo hlavně dopoledne a odpoledne už začíná být šero a brzo tma. Naopak v létě je slunce nízko a ostře proniká a pálí až do večerních hodin. V místnostech se pak často ani nedá být. Jediným řešením je stínící technika. Nejstabilnější a nejideálnější světlo po celý rok je v místnostech na jižní straně. V zimě je polední slunce nízko a paprsky dopadají do pokojů téměř kolmo. V létě je zase polední slunce hodně vysoko a paprsky dopadají v tak ostrém úhlu, že se odrazí směrem ven.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.