Špičky listů na pokojovkách hnědnou? Proč tomu tak je a jak je můžete snadno zachránit

pokojovka

Bez květin si to doma těžko dokážeme představit. Dělají domov domovem. Zútulní každý interiér. Jenže co dělat, když najednou vidíte, že špičky listů hnědnou? Proč tomu tak je a jak rostlinu zachránit?

Pokojové rostliny zkrášlí a zútulní domácnost. Některé druhy jsou natolik odolné, že nevyžadují příliš péče. Nicméně stane se, že špičky listů hnědnou. Proč tomu tak je, co s tím a jak tomu předcházet?

Varovné symptomy

Výhodou sice je, že mnoho pokojových rostlin je poměrně odolných a jejich pěstování zvládne i začátečník. Nicméně i tak je třeba rostlinám věnovat pozornost a nezbytnou péči. Jakmile některá z rostlin začne vypadat nezdravě, je to jasný signál, že jí něco chybí, nebo naopak má něčeho nadbytek. Zkrátka něco je špatně. Co znamená, když rostlina má hnědé konce špiček listů?

Pozor na správnou zálivku

Problém může být způsoben špatnou zálivkou. Kromě sukulentů, kteří si na zálivku až tak nepotrpí, většina pokojovek potřebuje pravidelný přísun vláhy. Pokud ho nedostává, odrazí se to právě na listech. Je tak nutné rostlinu zalévat tak dlouho, dokud neuvidíte, že z odtokových otvorů vytéká voda. Plnou misku pod květináčem raději vylijte, aby nemohlo dojít k uhnívání kořenů.

Příčinou může být suchý vzduch

Hnědé špičky na koncích listů mohou být signálem, že v místnosti je suchý vzduch. Je to tím, že mnoho pokojovek pochází z džungle, kde je vlhkost vzduchu vyšší. Pokud doma máte suchý vzduch, nezapomínejte rostliny každý den, a to zejména v zimním období, postříkat rozprašovačem. Vlhkost můžete zvýšit i tím, že květináč postavíte na misku s vodou, do které jste dali vrstvu oblázků. Odpařováním vody se tvoří falešné mikroklima. Jakmile se voda vypaří, nezapomeňte ji dolít.

rostlina

Foto: Pixabay

Je třeba si hlídat hnojení

Hnojení je fajn a potřebné, neboť má vliv na růst rostlin. Jenže všeho moc škodí. Což platí u hnojiv dvojnásob. Některá hnojiva k tomu ještě obsahují soli, které se tak v květináči hromadí a samotnou rostlinu zatěžují. Což je jeden z důvodů, proč je třeba rostliny jednou za pár let přesadit do jiného květináče a substrátu.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/spicky-pokojovych-rostlin-hnednou/

https://living.iprima.cz/zahrada/pokojove-kvetiny/proc-hnednou-listy-rostlin-pomoc

Náhledové foto: Pixabay