Slunečnice topinambur – jak se pěstuje a k čemu se používá
Hlíza vypadá jako brambora, ale květy má jako slunečnice. Topinambury jsou v posledních letech stále více oblíbené a rozhodně se není čemu divit. Jejich pěstování je opravdu velmi jednoduché a své využití najdou jako okrasné rostliny i plodiny, které můžete sklízet víceméně po celý rok. Jak se takové topinambury vlastně pěstují a v čem jsou jejich hlízy speciální?
Výsadba na jaře i na podzim
Pokud se rozhodnete, že chcete topinambury, můžete je vysazovat na jaře i na podzim. V jarním období je nejlepším časem duben. Na podzim zase od druhé poloviny října do mrazů. Obě varianty výsadby jsou v zásadě stejné a pro vzejití nejsou žádnou překážkou. Záleží na tom, kdy se chcete pouštět do vytváření nového záhonu. Navíc jakmile jednou dáte topinambury do země, časem zde porostou velmi dobře i bez vašeho většího přičinění.
Výborná odolnost proti mrazům a nízké nároky na stanovištní podmínky
Topinambury pochází z mexických oblastí jejich obrovskou výhodou je neuvěřitelná odolnost a tolerance k podmínkám. Dokážou bez problémů přečkat mrazivé teploty kolem – 30 stupňů, takže jsou plně přizpůsobené pro pěstování v našich končinách. Ocení sušší stanoviště, kdy problémem není ani případný nedostatek srážek. Naopak na podmáčených a příliš vlhkých půdách topinambury prosperovat nebudou.
Pro maximální úrodu pěstujte jako brambory
Pokud chcete mít topinambury na produkci úrody, je dobré zasadit je každý rok znovu a na podzim vyrýt podobně jako u brambor. Dosáhnete tak nejlepších výsledků. Druhým stylem pěstování je umístění na jedno stanoviště, kde mohou být topinambury po delší období. I při odebírání hlíz vám budou každý rok vzcházet nové rostliny a dále se množit i bez větších zásahů. Díky své výšce a krásným žlutým květům skvěle poslouží i jako dekorace a přirozená zástěna například u plotu.
Foto: Pixabay
Sklizeň je možné provádět po celý rok
Velkou výhodou topinambur je fakt, že sklízet je můžete v zásadě po celý rok. Stačí si vždy vykopat příslušné množství hlíz a máte hotovo. Tato výhoda má navíc své jasné opodstatnění, protože delší skladování na rozdíl od brambor nepřichází příliš v úvahu. Hlízy topinambur je nutné co nejrychleji zpracovat, aby nedošlo k jejich zkažení.
Hlízy bohaté na vlákninu inulin
Jako potravina jsou topinambury velmi zdravé. Převážnou část hlíz tvoří vláknina zvaná inulin. Jde o vlákninu, kterou lidské tělo neumí trávit, takže funguje hlavně pro zdraví střev. Díky tomu však konzumace topinambur víceméně nijak neovlivňuje hladinu krevního cukru a mají velmi nízký glykemický index. Doporučují se tak pro diabetiky. Vhodné jsou i pro všechny, kdo ve svém jídelníčku vynechávají lepek.
Zdroj: https://izahradkar.cz/kalendarium-zahradkare/zeleninova-zahrada/topinambury-lze-sazet-jare-podzim-sklizet-zime/
Náhledové foto: Pixabay