Škvor: Spíše strašák než škůdce
Když bychom měli jmenovat nějakého brouka, kterého se v domácnosti bojíme, nejspíše by přišla řeč na škvora. Právě on má kvůli svým kleštím pověst jakéhosi drtiče, který vleze do ucha a může procvaknout bubínek. Zadečkové kleště škvora jsou opředeny různými legendami. Tento hmyz ale není nebezpečný. Pomáhá s eliminací larev mšic. Pravda, čas od času si také kousne do listů nebo květů rostlin.
Mýtické legendy
Škvor vleze do ucha, má tam minimum prostoru, a tak si kleštičkami proklestí cestu ven nejtenčí částí, tedy bubínkem. ORL lékaři a odborníci řadí tuto teorii do mýtů, nicméně mnohé názvy škvora jako uchavec, ušák, štipka či ucholář, jí mohou nahrávat. Pověsti ale neplatí jen u nás, ve Francii je označován škvor jako perce-oreille, tedy ušní vrták. V Německu jde o slovo Ohrwurm – ušní červ. Nechme ale mýty a podívejme se na některé podrobnosti o škvorech podrobněji.
K čemu slouží škvorům kleště?
U nás se můžeme setkat se sedmi druhy škvorů. Nejznámější a zřejmě i nejrozšířenější je škvor obecný označovaný latinsky jako Forficula auricularia. Klešťovité přívěsky, takzvané štěty, používají škvoři k uchopení potravy. Dokážou jimi sice i štípnout, nicméně nejde o nijak tragickou záležitost, naopak. Jinak se kleště také u škvora využívají pro otvírání a zavírání křídel. Fungují i jako obrana před nepřáteli či jinými škvory.
Škvor: Zdroj obrázku Pixabay.com
Za potravou míří v noci
Právě v noci míří hledat škvoři potravu. Přes den se nacházejí v různých vlhkých skulinách a pod kameny. Vajíčka klade samička na podzim a ve skulině, již si sama většinou připraví, zimuje. Na jaře se líhnou larvy a samička se o ně následně stará.
Likvidace není nutná, stačí je vyhnat
V domácnosti zřejmě nebudete mít se škvorem slitování, nicméně v exteriéru jej stačí přestěhovat. Připravíte pro něj jednoduchou past. Obrátíte květináč dnem vzhůru a dáte do něj mech nebo vytvoříte jiné vlhké prostředí. Dopoledne tuto past plnou škvorů jen přemístíte tam, kde určitě nijak škodit nebudou. Naopak mohou pomoct, kdy je dáte tam, kde budou mít dostatek mšic.
Škvor: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.