Skoro všichni při úklidu kuchyně opomíjí kritická místa
Většina z nás potřebuje žít v čisté domácnosti, kde jsou věci na svém místě, kde to krásně voní a kam se rádi vracíme. Proto doma často uklízíme, luxujeme, myjeme nádobí a děláme pravidelně další práce. Několik míst však přehlížíme, neuklízíme je tak rutinně, jak by si zasloužila, a přesto se právě tam často šíří bacily nejvíce.
Kořenky, rukojeti a knoflíky
Rukojeti mixérů, sporáků, solničky a pepřenky… s každým vařením se na nich usazují nánosy surovin, od kterých jsme si ve spěchu nestihli umýt ruce. Při úklidu je nepřehlížejte, dobře se čistí i s vyhozeným zubním kartáčkem.
Odpadkový koš
Zde mají bakterie eldorádo. Zatímco v současné době pravděpodobně všichni používáme plastové pytle v našich koších, měli byste je stále běžně vymývat, protože se na noze a spodní straně horní části hromadí zemina a plísně. Postříkejte koš dezinfekčním prostředkem a nechte působit.
Houbička na nádobí
Pravidelně s ní myjeme a utíráme vše, co je v dosahu, a říká se, že je největším semeništěm mikroskopických organismů. Je zásadní ji namáčet v mýdlovém roztoku a nechat ji uschnout. Neváhejte ji dát do myčky na nádobí nebo ji vyprat v pračce s oblečením. A často ji měňte.
Nepřehlížejte chladničku
Vnitřní povrchy, které přicházejí do styku s potravinami, je třeba udržovat v čistotě. Stejně tak rukojeti a úchyty, kterých se denně dotýkáme. Vaši pozornost si zaslouží i těsnění kolem vchodu, kde jsou nečistoty méně vidět.
Látkové ubrousky
Používejte je především k utírání nádobí a dejte jim šanci, aby po krátké době uschly. Protože pak dochází k výměně mikroskopických organismů na nádobí. K utírání rukou používejte papírové utěrky.
Dřevěná krájecí prkénka
Při krájení jejich povrch vždy rozrušují nové řezy, ve kterých se navíc daří špíně. Očistěte je kartáčem ponořeným do octa nebo je posypte solí, nechejte je působit a umyjte horkou vodou.
Věnujte více pozornosti odtoku
Často myjeme dřez, protože je vidět na první pohled, když je špinavý a mastný, ale věnujte pozornost odtoku. Shromažďuje zbytky a ty vydávají nepříjemný zápach. Často jej proplachujte čisticím prostředkem, který je k tomu účelu naplánován, nebo octovou vodou.
I myčka nádobí potřebuje umýt
Nejméně jednou za měsíc použijte speciální čisticí prostředky do myčky, které se vkládají do koše na příbory nožičkou nahoru. Neopomíjejte vyčistit odtokovou část, kde ulpívá olej a usazeniny.
Čištění mikrovlnné trouby citronem
Chcete-li v mikrovlnné troubě rozpustit cákance, zahřívejte nádobu s vodou a citronovou šťávou po dobu tří minut a nechte jej uvnitř na dalších pět minut. Jakákoli lepkavá nečistota na vnitřních přepážkách se rozpadne. V tu chvíli je bez námahy setřete vlhkou utěrkou.
Zdroje info: bydlení.cz, ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay