Sezóna klíšťat začíná: chránit svého psa můžete i pomocí doplňků stravy
Jarní počasí láká majitelé čtyřnohých mazlíčků k delším procházkám. V trávě, křoví i lesních porostech ovšem už čekají malí parazité, kteří dokáží pěkně znepříjemnit život nejen pejskům, ale hlavně jejich páníčkům. Řeč je o klíšťatech, která přenášejí nebezpečné nemoci. Jak proti nim psy chránit vám poradíme v tomto článku.
Jaké nemoci hrozí
Mezi nejčastější onemocnění, která parazité přenášejí, patří hlavně klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Jak tyto nemoci rozpoznat? Encefalitida se u psů vyskytuje sice vzácně, o to závažnější průběh má. Příznaky připomínají klasickou chřipku. Zvíře je malátné nebo naopak podrážděné, má zvýšenou teplotu a odmítá potravu. V neléčeném pokročilém stadiu se objevují neurologické problémy, jako jsou poruchy pohybu, ztráta citlivosti, nekoordinované pohyby očí a v některých případech i ochrnutí obličejových nervů. Léčba onemocnění bývá obtížná, a ne vždy úspěšná. Borelióza se vyskytuje častěji a je velmi zákeřná. K jejímu přenosu dochází už po 12-24 hodinách od přisátí klíštěte. První příznaky se objevují až po několika týdnech. Patří mezi ně únava, kulhání, horečka a ztráta chuti k jídlu. Postupně může dojít k selhání orgánů a smrti.
Jak odstranit klíště
Pokud zjistíte, že pes má v kůži přisáté klíště, je potřeba ho co nejdříve odstranit. K tomu použijte pinzetu nebo speciální kleštičky, které seženete v lékárně. Parazita jemně uchopte co nejblíže u kůže a viklejte jím, dokud se nepustí. Ranku a její okolí vydesinfikujte. Klíště nikdy nemačkejte a netahejte ven silou. V žádném případě ho nezalévejte olejem nebo mastmi, zvýšíte tím riziko infekce.
Foto: Pixabay
Důležitá je prevence
Nejlepší je kombinace více metod zároveň. Můžete psovi pořídit antiparazitní obojky, pipety a spreje. Doporučujeme sáhnout i po doplňcích stravy, které účinky klasických prostředků zvýší. Přimíchejte svému mazlíčkovi do stravy přírodní doplňky například s bylinkami, růží skalní, pivovarskými kvasnicemi, kuřecím masem nebo konopným olejem. Tyto přírodní směsi dokáží v těle zvířete vytvořit prostředí, které klíšťatům opravdu nevoní. Tím zároveň podpoříte celkovou imunitu a kondici psa.
Zdroje info: https://www.kliste.cz/cz/vse-o-klistatech/clanek/nebezpeci-babesiozy-u-psu,https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-vyndat-psovi-kliste/
Náhledové foto: Pixabay