Sezona hadů začala. Možná vás navštíví na zahradě

zmije obecná

Hadi jsou všeobecně známí svojí plachostí. Bát se jich proto tolik nemusíte. S příchodem tepla se díky vlivu klimatických změn objevují z kraje jara čím dál dříve. Můžete je spatřit často i na své zahradě.

Kde hledat hady?

Hadi se usídlují nejčastěji tam, kde je vysoká tráva a zdroj potravy. V České republice nenajdete mezi hady škrtiče ani jiného vyloženého hada smrťáka. Jedná se o čtyři druhy užovek a jeden druh zmije, zmiji obecnou.

užovka

Foto: Pixabay

Odstraňte jezírka a zažeňte hlodavce

Hady přitahuje vlhko a platí to i pro zmije. Kapky čerstvé ranní rosy mají hadi nejraději. Pokud máte na zahradě vyšší trávu, o kterou se příliš nestaráte, není divu, že se hadi usídlují právě zde. Navíc zde najdou často i zdroj potravy jako jsou myši a drobný hmyz, který zalézá do trávy, nebo jiných děr. Posekejte proto trávu včas. I obyčejné jezírko může být pro ně vhodným úkrytem. Vlhko, které se drží v okolí nádržky je pro hady tím nejvyhledávanějším úkrytem. Pokud hady na zahradě nechcete, trávu je třeba posekat a jezírko pravidelně kontrolovat.

Druhy užovek a zmije

Zmije se vyskytují nejčastěji na severu a západu naší země. Uštknutí zmijí nebývá smrtelné. Dávkou jedu při napadení každá zmije šetří, nevypustí proto nikdy celé množství jedu najednou. Ublížit tak může nejvíce dětem, lidem se slabou imunitou nebo starším lidem u nichž je zdraví místo ohroženo různými zdravotními faktory. Dávka, jenž je považována za smrtelnou je 16 miligramů. Zmije má v sobě jedu dohromady přibližně asi kolem 10 miligramů. Všeobecně by se dalo říci, že při uštknutí vypustí zmije kolem 3 až 4 miligramů jedu, což je zhruba čtvrtina celé dávky.

Užovka podplamatá, stromová, hladká a obojková budí vzhledem respekt. Pokud ji potkáte, nemusíte ale panikařit vůbec. Užovky nejsou jedovaté ani jinak nebezpečné. Navíc, pokud budete hluční, stejně vás žádný had neuslyší. Dupání ale ucítí v podobě vibrací a ráda vám vyklidí prostor.

Co dělat v případě kousnutí

Po kousnutí zmije se nedoporučuje ránu vysávat, ani nikterak rozřezávat, mačkat apod. Nejdůležitější je, zachovat klid a dostat se co nejrychleji k lékaři. Po uštknutí nepijte alkohol ani kávu, mohlo by díky tomu dojít ke zrychlení krevního oběhu. Ránu v žádném případě ani neškrťte, zbytečně byste jen končetinu odkrvily. Pokud můžete, omezte po uštknutí pohyb. Vážné riziko hrozí hlavně těm, jenž jsou alergičtí na toxiny, které jsou obsaženy v jedu zmije. V takovém případě volejte vždy rychlou záchrannou službu.

Kameny ani dřevo zbytečně nevystavujte

Vyhřáté kameny nebo kus teplého dřeva žádný had neodmítne. Nemějte dřevo ani kameny na své zahradě v bezprostřední blízkosti vašeho posezení. Had se může ukrývat i pod nimi. Nezapomeňte, že jakmile se oteplí, sezóna hadů může být již v plném proudu. Kromě kamenů a dřeva lákají hady také hromádky listí v nichž často spatří příhodný úkryt před nevlídným počasím. Naopak v létě se často vyhřívají na kompostu, tlející zápach jim nikterak nevadí, vyžeňte je proto i z těchto míst.

Zdroje informací: https://www.denik.cz/zvireci-denik/sezona-hadi-vylezaji-zmije-uzovka-kousnuti-co-delat-a-nedelat-prvni-pomoc.html

https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-se-zbavit-hadu

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.