Sauna. Jakou si pořídit?

Sauna

Saunu nemusíte jen chodit navštěvovat. Saunu můžete mít i doma. V chladném období vám mohou krásně prohřát klouby. Pojďme se podívat na styly saun a na to, co je při jejich pořizování nejdůležitější.

Finský styl

I v dnešní době mezi lidmi pořád vede takzvaná finská sauna. Jde o typ, který je také z pohledu výhod sauny nejlepší. Můžete si zde individuálně nastavit teplotu a aplikaci esencí. Můžete zvolit mezi dřevěným vytápěným nebo tím elektrickým. Sauna se pak zpestřuje poléváním horkých kamenů vodou nebo různými aromatickými esencemi.

Infrasauny

Na používání saun finských se však rychle dotahují i infrasauny neboli infrakabiny. Není zde však tolik zdravotních benefitů, jako u „finské klasiky“. Teplota v takových zařízeních bývá asi 60 °C. využívá se hlavně pro ty, kteří chtějí lepší a jednodušší elektrické zapojení. Vzduch je zde poměrně suchý. Nejlepší je využít takovou saunu, jako prostředek pro zahřátí, po masáži a na relax. Nejlevnější kousky pořídíte okolo 15 až 20 tisíc korun. Samozřejmě, že narazíte i na luxusnější a pochopitelně dražší modely. Ty nejdražší vás mohou přijít klidně až na stovky tisíc.

Kam saunu umístit

Pokud jste si již vybrali styl a typ sauny, asi bude nejdůležitější otázka jejího umístění. To není jen tak. Nejlepší místa pro finskou saunu jsou koupelny, ložnice nebo třeba sklepy či chodby. Můžete ji také umístit volně na zahradě. Určitě také nezapomeňte přívod elektrické energie. Obvykle asi 400 voltů. Někdy i 230. Využijete-li umístění na zahradě, určitě je vhodné zvážit i dlažbu směrem k sauně. A nezapomeňte, že pokud se již hodláte vydat cestou samostatně stojící sauny na zahradě, je nutné povolení od stavebního úřadu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.