S klimatickou změnou pod jednou střechou: Extrémní počasí lze čekat stále častěji

Teploměr

Je tomu jen pár měsíců, kdy jsme na vlastní kůži pocítili, co dokáží extrémní výkyvy počasí, a to v podobě prudkých záplav, které postihly zejména oblast Moravy. Je vysoce pravděpodobné, že se podobné úkazy budou v Česku i na celém světě objevovat stále častěji. Co toto nepředvídatelné počasí způsobuje, je klimatická změna. V jejím důsledku nevznikají pouze záplavy, klimatická změna určuje proměnlivý charakter počasí na všech frontách, ať už jde o přívalové deště, dlouhá sucha či bouřky, vichřice nebo krupobití. Jednou z oblastí, které dopady klimatických změn postihují nejvíce, je bydlení. Jak zařídit, aby výkyvy počasí nepoškodily náš domov?

Počasí napospas

Jevy spojené s klimatickou změnou se přímo promítají do stavebnictví. Celý obor je dnes konfrontován se silnými povětrnostními riziky, která sice zde byla vždy, ale nikdy v takové intenzitě a frekvenci. To komplikuje a také prodražuje proces stavebního řízení i stavby. Pojem klimatická změna označuje dlouhodobé změny v průměrných vzorcích počasí, které mohou být způsobeny jak přírodními vlivy, tak lidskou činností. Jde o změny průměrných teplot, srážkových vzorců, častější výskyt silných vichřic, hurikánů, povodní apod. Hlavním faktorem přispívajícím k současné klimatické změně je zvýšená koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Z toho důvodu je vliv člověka na klima tak skloňovaným tématem pro Evropskou unii.

Bouřka

Foto: Pixabay

Ve světě i u nás

Česká republika klimatické změny pociťuje stejně jako zbytek světa. Připomínkou nám mohou být letošní povodně, řádění orkánu Kiril v roce 2007, či úder tornáda na jižní Moravě z roku 2021. Jiří Koželouh z ekolologického hnutí DUHA poznamenává, že: „Nejsou v Evropě k dispozici dostatečná data o historickém výskytu tornád. Proto jsou vědci velmi opatrní ohledně závěrů.“  Data Hydrometeorologického ústavu za rok 2023 ale ukazují, že na území České republiky se vytvořilo poměrně velké množství tornád (naštěstí slabých).  Tvořily se také kroupy, které dosahovaly průměrné velikosti přes 5 cm. Byly také naměřeny výrazné srážkové úhrny a rozsáhlejší konvektivní systémy (organizovaná soustava oblaků – pozn. red.), které produkovaly silné nárazy větru. Tím to ale nekončí.

A bude hůř

Tyto jevy ohrožují naše bydlení a to jak z hlediska ceny energií a materiálů, tak z hlediska výsledné pořizovací ceny. Jsou však jen pověstnou „špičkou ledovce“. Ministerstvo životního prostředí v publikaci Národní akční plán adaptace na změnu klimatu v popisu zranitelnosti a rizik předpokládá, že bude přibývat dlouhých period sucha následovaných přívaly srážek. V souvislosti s tím lze předpokládat výskyt přívalových povodní a krup. Jejich četnost a v případě krup velikost však nelze odhadnout. Zásadním dopadem na stavebnictví a bydlení však budou škody na majetku.

Kromě přívalových srážek naše domy ohrožuje také silný vítr. Trpět budou především fasády, zdi, okna a střechy. Zejména v případě nekvalitních střech hrozí nejen jejich poškození silným větrem či kroupami, uvolněné střešní tašky mohou také zranit kolemjdoucí či způsobit škodu na majetku někomu jinému. Je proto nutné střechu pravidelně kontrolovat a investovat do kvalitních střešních krytin z odolných materiálů – například betonu. „Při výběru tohoto typu střechy se někdy lidé bojí, že se střecha zbortí, bude nestabilní, nebo dokonce, že způsobí nějaké škody. Nic nemůže být dál od pravdy,“ říká Michal Ponec, manažer marketingu ze společnosti Betonpres vyrábějící betonové střešní krytiny.

Pomůže i pojištění

Jak již bylo řečeno, nejde jen o déšť, orkány a kroupy, ale i o povodně. Před velkou vodou obstojí málokterá zeď, je proto třeba řádně se připravit na budoucí škody, ideálně prostřednictvím pojištění. Povodně a záplavy jsou kryty podle povodňových map, v nichž se pravidelně aktualizují 4 rizikové zóny. První je bezproblémová, druhá se pojišťuje s menší přirážkou. Třetí ovšem pojišťovna pojistí zpravidla jen na určitou pojistnou částku. Poslední čtvrtou vůbec. „Doporučujeme informovat se už s předstihem, hlavně při koupi nemovitosti, jakou má dané místo historii velké vody. V případě menších událostí z minulosti by člověk měl myslet na přiměřená preventivní opatření, u třetí a čtvrté zóny je potřeba počítat s tím, že dostatečnou ochranu proti povodni nebo záplavě majitel nemusí sehnat,“ varuje otevřeně Daniel Červenka, ředitel likvidace škod ze společnosti UNIQA.

Na déšť je ale třeba myslet nejen kvůli povodním, které může přinést. Vzhledem k nadcházející zimě je třeba zkontrolovat, zda je dům v pořádku, obzvlášť důležité je to u střechy. Přestože Česko příliš nepostihují přívaly sněhu, především v nížinách spíše prší, teploty zejména v nočních hodinách klesají na bod mrazu. To může v kombinaci s deštěm působit nemalé potíže.

Staré okno

Foto: Pixabay

Malá prasklina, velké problémy

Stav střechy, včetně kvalitní střešní krytiny a izolace, je rozhodující pro ochranu interiéru před přírodními živly. Je proto dobré střechu před zimou kontrolovat, nenajde-li se v ní nějaká chyba. Pokud je střecha nekvalitní, hrozí, že by ji silná bouře, vítr či kroupy mohly poškodit. Nakonec stačí i malá prasklina, do které zateče voda, která následně zmrzne. Tak dokáže rozlomit kámen či roztrhat vozovku, s nekvalitní střešní taškou proto nemá potíže. „Drobné praskliny se v mrazu rozšiřují a umožňují průnik vody. Je důležité také zkontrolovat, zda jsou tašky dobře ukotvené. Máme zkušenosti, že řada firem tašky stále pouze pokládá, což může způsobit problémy,“ dodává Eduard Ponec.

Jak takovým problémům předcházet?

Nejdůležitější jsou pravidelné kontroly a kvalitní materiály. Třebaže Evropská unie společně s Českou republikou vyvíjejí snahy o zpomalení a zabránění klimatických změn, jedná se o snahu, která se ukáže v horizontu let. Stavební společnosti proto hledají způsoby, jak se s čím dál tím extrémnějším počasím vypořádat – ať už jde o použití nových materiálů a postupů, jak domy stavět, tak o to, aby zajistily co největší udržitelnost staveb.

Zdroje info: uniqa.cz, betonpres.cz, hnutiduha.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.