Rýmovník pomáhá nejen při rýmě. Jak ho používat
Rýmovník (Plectranthus) je velice nenáročná a užitečná rostlina, která má mnohostranné využití. Je tak známá pro své léčivé účinky. Tak proč si jí nevypěstovat doma a nevyzkoušet její působení přímo?
Rýmovník a jeho pěstování
Rostlinu zvládne vypěstovat prakticky každý, potřebuje jen dostatek světla a roste přímo před očima. Obsahuje hodně vitamínů. Jak už naznačuje její jméno, je tato rostlina využívána v době, kdy máme rýmu. Lístky rýmovníku při rýmě skutečně pomáhají. Dužnaté, poměrně silné lístky, které jsou porostlé stříbrnými chloupky mají specifickou vůni, která uvolňuje nosní dutiny. Vůní potom připomíná mátu či meduňku.
Rýmovníkové listy jsou léčivé skrze své aroma, ale zároveň se z nich dá připravit čaj, který má blahodárné účinky na vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, a především ho lidé popíjí na rozpouštění žlučových a ledvinových kamenů. Rýmovník ale pomáhá i lidem například s astmatem. Snadnějšímu dýchání napomůže i pokud jej budete užívat v podobě sirupu.
Foto: Pixabay
Sirup a mast z rýmovníku
Příprava sirupu je velice snadná a zvládne ji i začátečník. Plátky citrusu, pomeranče a citronu nakrájíme na plátky, přidáme lístky rýmovníku a zalijeme horkou vodou. Nálev potom přisladíme medem nebo třtinovým cukrem. Takto připravený rýmovníkový nálev louhujeme při pokojové teplotě alespoň dvacet čtyři hodin. Nálev potom přecedíme přes síto a nalijeme ho do připravených čistých a suchých nádob. Po zchlazení nálev ještě trochu zhoustne a je dobré ho uchovávat na temném a chladnějším místě.
Rýmovník má také hojivé účinky. V podobě masti hojí drobná poranění kůže, napomáhá při jejím hojení a zklidňuje pokožku při popáleninách. Mast je také vhodná při masážích chodidel a ulevuje při nachlazení průdušek.
Zdroj informací: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-vyrobit-lecivy-sirup-a-mast-z-rymovniku
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.