Rýmovník jako ochrana proti nachlazení

Zimní měsíce jsou v plném proudu a jak nám zpravodajské servery pravidelně sdělují, na území České republiky opět řádí chřipková epidemie. Ta s sebou kromě zvýšené teploty nese také kašel a nebo zejména muži neoblíbenou rýmu. Ti pak často sahají po nosních sprejích, které však pouze redukují symptomy. Mnohem lepší variantou je proto sáhnout po zelené rostlině, kterou navíc můžete snadno pěstovat doma. Jak asi tušíte, jedná se o zázračný rýmovník.

Skvělé účinky rýmovníku, které oceníte

Rýmovník v prvé řadě krásně provoní celou místnost, ve které je umístěný. Dále také přirozeně odpuzuje hmyz, jenž zejména v teplých měsících otravuje více, než je zdrávo. Sušené lístky přidané do pokrmů uklidňují zažívání a zabraňují na dýmání. Důležitou roli hraje především v souvislosti s rýmou a nachlazením, a to formou čaje, inhalační směsi nebo sirupu. Zdravé je i pojídání lístků v syrovém stavu, které chutnají jako citrus.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pěstování rýmovníků není nikterak složité

Troufneme si tvrdit, že pokud se poptáte v okruhu svých nejbližších známých, určitě narazíte alespoň na jednoho člověka, který doma rýmovník pěstuje. Pokud to s touto skvělou rostlinkou hodláte také zkusit, stačí si vzít pouze jeden řízek  lístky, jenž posléze umístíte do sklenice s vodou. Tam rýmovník pustí kořínky a po dvaceti dnech jej můžete zasadit do květináče. Ten naplňte běžným zahradním substrátem doplněným o písek, aby měly kořínky jednodušší průchod.

Když máte rostlinku zasazenou, rozhodně ji nedávejte na přímé sluneční světlo. Zejména v letních měsících totiž může vinou žáru odumřít. Vhodnější je spíše světlé místo dál od okna nebo balkón, pokud zrovna teplota hlásí příznivé hodnoty.

A jak se to má se zaléváním? Rýmovník nevyžaduje příliš mnoho vody, bohatě si vystačí s jednou dávkou za týden. V zimě dokonce spotřebuje ještě méně. Ideální porci poznáme podle toho, zda-li v mističce pod květináčem voda zůstává nebo naopak mizí. Napoví také barva lístků – pokud jsou zažloutlé, potřebuje vody o něco více.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Trendy v bydlení se různí. Sleduji je a rád se o své poznatky podělím.