Rychlené květiny a cibuloviny: Jak s nimi přivolat jaro?

Každá rostlinka donese domovu barvu, dobrou náladu a příjemný dotek přírody. Rychlené cibuloviny nám však přinesou něco navíc. A sice jaro. Jen co Vánoce skončí nemůžeme se dočkat jara, až se oteplí a uvidíme krajinu se zelenat. V bytě však rychlené cibuloviny příliš dlouho nevydrží. Proč je ale vyhazovat, když je můžete využít?

Doma nás okouzlují svými květy

Jistě to znáte. Kupujete očima. Proto když jsou v obchodech cibulnaté a hlíznaté rostliny nakvetlé, ihned je bereme do košíků. Uvědomme si, že zahradníci pěstují rostlinky při teplotách nepřesahujících patnáct stupňů. V bytech bývá víc jak 20 stupňů, proto je důležité rostlinky nejprve aklimatizovat.

Proto je doma umístěte na chladnější světlejší místo! Po 1-2 dnech lze rostlinky přenést kam chcete. Bohužel i tak se musíte smířit s rychlejším odkvětem. Dbejte na dostatečný přísun vody. Hlídejte substrát, aby nebyl přelitý, protože pak začnou celkem rychle zahnívat kořeny.

Péče o rychlené květiny

Kromě zalévání je třeba odstranit zaschlé a části. Zabráníte tvorbě semeníků, které obvykle zbytečně berou rostlinkám energii. Následně rostlinky přemístěte na chladnější místo. Pravidelně provádějte zálivku a hnojení.

Jakmile začnou listy žloutnout, přestaňte ji zalívat a nechejte ji zaschnout. Poté ji očistěte od hlíny a umístěte ji v suchu a temnu. Na konci léta můžete cibuloviny zasadit na záhon. Pokud je zasadíte do květináče, nemusely by vím to oplatit krásnými květy. Budou slabé a nespokojené. Proto je potřeba je rok či dva nechat v zahradě.

Foto: Pixabay

Které cibuloviny dělají nejvíce radosti?

  • Modřenec
  • Tulipány
  • Narcisy
  • Hyacinty
  • Řebříček kostkovaný

Pokud toužíte i po ozvláštnění rychlených květin, můžete vyzkoušet pěstování ve vodě. Budete potřebovat speciální vázu, která cibulku udrží nad vodou tak, aby byly namočeny pouze kořeny a cibulka nehnila. K tomuto postupu se používá hyacint a amarylis.

Zdroje info: pestujeme.cz, zahradnickykalendar.cz

Náhledové foto: Pixabay