Rybenky nezabíjejte, jsou užitečné
Je to malý bezkřídlý hmyz, který miluje teplé, vlhké a temné prostředí, a tak je můžete zahlédnout ve sprchovém koutu, ve vaně, na koupelnových dlaždicích nebo na záchodech. Své jméno rybenky získaly podle tvaru těla pokrytého stříbřitými šupinkami. V anglicky mluvících zemích se jim říká silverfish.
Postarají se o desinfekci koupelny
Rybenky jsou ohromně zajímaví tvorové. Ačkoli zvláště ženy mohou mít tendence se jich štítit, není třeba se jich vůbec bát. Nejsou totiž nijak nebezpečné a nepřenášejí žádné choroby, nekoušou ani neštípou. Naopak, samy se živí škodlivými roztoči z prachu a plísněmi, takže jsou vlastně velmi užitečné.
Tohle maličké mrštné zvířátko obývá naši planetu už 400 milionů let, má tedy mnohem delší rodokmen než samotný člověk.
Neuvěřitelný tvor
Rybenky se dožívají většinou kolem tří let, ve výjimečných případech se mohou však dožít až osmi let, což je v říši hmyzu naprosto výjimečný věk. Obývají všechny kontinenty světa a žijí dokonce i na Tichomořských ostrovech. Existují různé druhy – nejčastěji se setkáváme s rybenkou domácí, rybenkou papírovou a rybenkou skleníkovou. Obecně se živí drobky, organickými látkami rostlinného původu, ale může se pustit i do tapet, lepidla nebo látek a papíru. Zvláště rybenka papírová je tak postrach všech starých knihoven, muzeí a archivů, protože při nevhodném uskladnění dokáže snadno poškodit vzácné staré archy a dokumenty či fotografie. Zajímavostí je, že díky speciálnímu metabolismu je rybenka schopná vydržet i celý rok bez potravy.
Rybenkou se naopak zase rádi zasytí pavouci, stonožky a škvoři.
Když s nimi opravdu byt sdílet nechcete
Ačkoli je rybenka opravdu pozoruhodný tvor, dá se pochopit, že vám není příjemné, když vám rejdí pod nohama ve vyšším počtu. Pokud se jich tedy chcete přeci jen zbavit, řešení je snadné: důsledně uklízejte, vytírejte do sucha a hodně větrejte. Bylo také zjištěno, že rybenky nemají v oblibě výrazné vůně. Jako pokyn k vystěhování můžete tedy využít esenciální oleje s vůní máty, eukalyptu, citrusu nebo levandule. Podle některých babských rad funguje spolehlivě i pravý vanilkový lusk nebo melasa s octem, ale využít můžete samozřejmě i speciální chemické přípravky. Ráznější hospodyňky si ovšem vystačí s papučí nebo tyto nevítané hosty jednoduše spláchnou do odpadu.
Zdroje info: pasti.cz, bydleni.instory.cz, dewolf.cz, ireceptar.cz
Náhledové foto: Syrio, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ctenolepisma_lineata_Borgo_Sacco.jpg
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.