Rušníků je celá řada. A všichni působí problémy
Nezvaných hostů bývá v domácnosti celá řada, ale na brouka rušníka si dejte obzvlášť velký pozor. I když se zdá tento drobný tvor zcela nevinný, dokáže nemilosrdně zničit vše, co je ze dřeva, a nejen to. Nejčastěji se pohybuje v blízkosti lidských sídlišť a obydlí. Má přitom pro strach uděláno. Vyžeňte ho proto z vašeho bytu včas.
Jak se rušník skladištní živí?
Larvy rušníka se nestydí spořádat vše, co jim přijde do cesty, například váš koberec, textil, nábytek, prostě cokoliv, co máte doma. Rušníků existuje celá řada a každý preferuje něco jiného. Nejčastější je rušník skladištní, s nímž budete mít pravděpodobně tu čest. Rušník muzejní si zase třeba rád pochutná na vycpaných zvířatech, zkrátka každý z nich si umí bez ostychu naservírovat slušnou porci jídla.
Pokud ho neodstraníte hned, může navíc u některých jedinců vyvolat nemalou alergickou reakci. Z trusu i ze svleček malých larev, který zanechává na potravinách, může zanechat se mohou uvolnit látky, které mnoha lidem nsvědčí. Tito malí prevíti dokážou ve větších počtech zlikvidovat i podstatnou část obilných skladů.
Foto: Pixabay
Jak se rušník dostane do vašeho obydlí
Nutno připomenout, že rušníci patří mezi dobré letce, chytit ho jen tak do ruky je velmi obtížné. Dokáže si počíhat na vhodnou příležitost a vyhlédnout si pěkné místo, kterým může být nejen váš koberec, vlasy, chlupy, ale i náhodná pavučinka v rohu koutu místnosti. Tam usedá rušník nejraději, klade tam vajíčka, ze kterých časem velmi nenápadně vylétají další rušníci.
Nastražte rušníkům past
Pokud máte možnost a je-li to i ve vašich silách, dejte do oken moskytiéry. Ucpěte ve vašem interiéru všechny štěrbiny i díry, které jsou nejvíce nápadné. Vymeťte všechny pavučiny z koutů. Častěji větrejte a otírejte prach. Potraviny, především ty, které jsou určeny pro domácí mazlíčky, uchovávejte ve sklenicích s pevným, dobře uzavíratelným obalem.
Ochlupené larvy ihned odstraňte
Jakmile se dostanou tito brouci i na vaše textilie, je zle. Zbavit se jich lze praním nad 60 stupňů. Můžete je případně nechat i zmrazit při -18 stupních Celsia. Nejlépe však zabírají fotoluminiscenční destičky, které ve tmě vábí brouky na zelené světlo. Pasti s obsahem feromonů nejsou také na škodu, při likvidaci buďte však vždy obezřetní.
Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/rusnik-v-domacnosti/
https://www.krejsashop.cz/cs/m-341-rusnik
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.