Rozvod? Může být, ale platí nové podmínky

Od začátku roku se očekává proměna novely rozvodového řízení. Upravuje dosavadní pravidla a přináší ulehčení pro manžele. Hlavním cílem je zjednodušit a urychlit celý proces. Redukuje administrativní zátěž a zvýší pohodlí účastníků rozvodového řízení. Změny by měly snížit zátěž na administrativu a chránit zájmy obou manželů.

Změna se týká i délku odděleného soužití

První ze změn, je zrušení zákonného požadavku na minimálně šestiměsíční oddělené soužití manželů. Tento požadavek byl v poslední dobou spíše formalitou. Přičemž podmínka jeho existence neodpovídá ani mezinárodním tendencím. Jeho zrušení proto lze jednoznačně vnímat jako pozitivní krok dopředu. Nebude už tedy zbytečně komplikovat a prodlužovat proces rozvodu.

Konec odzvonil i vyslýchání manželů

Dojde i ke zrušení výslechu manželů u soudu, pokud jde o nesporné rozvody. Dosavadně se museli manželé dostavit před soud a nechat se vyslechnut. Novela tento povinný výslech ruší.

Pokud návrh na rozvod obsahuje vypořádání majetku, bydlení a péči o děti, soud může rozvod schválit bez nich. Změna zkrátí čas, který manželé v soudním procesu musí strávit.

Proč se rozvádíte to už nikoho nezajímá

Další významnou změnou je, že má být upuštěno od požadavku na zjišťování existence rozvratu manželství. Požadavek bude zachován jen ve zcela výjimečných případech. Pokud se manželé na všech zásadních otázkách dohodnou, soud by se příčinou rozvratu manželství již neměl vůbec zabývat.

Dohodnete se s partnerem nebo si připlatíte?

V rámci snahy motivovat manžele k dohodě zavádí novela i diferencované soudní poplatky. U rozvodu, kde se manželé dohodnou na všech záležitostech bude soudní poplatek činit 2.000 Kč. Jestliže mezi manželi k dohodě nedojde, poplatek se zvýší na 5.000 Kč. Cílem tohoto rozdílu je podpořit dohody a tím celý proces zrychlit.

Foto: Pixabay

Spojení užitečného s potřebným

Změn se dočká též zákon č. 292/2013 Sb., a to vložením nového paragrafu 398a, který spojí řízení o rozvodu manželství s úpravou poměrů dítěte. Ke spojení těchto dvou řízení by mělo docházet ze zákona, tudíž bez dalšího soudního rozhodnutí. Automatické spojení nenastane jen v případě, kdy soud prvního stupně už vydal meritorní rozhodnutí ve věci.

Soudům by měla zůstat pravomoc některou část individuálně vyloučit k samostatnému řízení. Zejména pokud se spojení obou řízení nebude jevit jako vhodné a efektivní.

Zdroje info: mesthenelaw.cz, pravoprovsechny.cz

Náhledové foto: Pixabay