Rostou vaše větve k sousedovi? Zřejmě budete nuceni jednat

Keře v plotu

Máte na zahradě krásný živý plot a jeho větve prorůstají pletivem až k sousedovi? Možná je neskutečně tolerantní a nevadí mu to. Nejspíše mu ale budou překážet a také z nich bude padat listí či jehličí. Jde ovšem o vaše rostliny. Může tedy něco dělat? Je vaší povinností keře přistřihnout? Nebo to učiní soused? Jak jsou věci zakotvené v občanském zákoníku? Na všechny tyto otázky odpovíme v následujících řádcích. Podíváme se ale i na další aspekty.

Obyčejná lidská domluva jako základ

Pokud se oba sousedé domluví, je situace logicky ideální. Jestliže vás jako vlastníka keře soused požádá, měli byste mu vyhovět. Pokud tak neučiníte, může začít v přiměřené době od žádosti konat on. Umožní mu to ustanovení § 1016 občanského zákoníku. Soused může kořeny, případně větve a jiné části odstranit v případě, že mu činí škodu, která převyšuje zájem na nedotčeném zachování stromu.   

O zásah je třeba požádat vlastníka domu

Soused by vás měl ale o své záměru a zásahu zpravit. Uvést by měl také důvod. Mezi ty nejčastější patří nadměrné stínění, nebo překážka při chůzi. Jinak si soused může také ponechat materiál, který vznikl při ořezávání daných rostlin. Samotný řez by měl provést šetrným způsobem.

Ze zákona stříhat nebo řezat nemusíte

Ze zákona tedy nemusíte stříhat stromy, jež přesahují na sousedův pozemek. V případě soudu a nařízení je ale věc jiná. Jinak samotné ustanovení § 1016 odst. 2 a 3 tímto prolamuje ochranu vlastnického práva člověka vlastnícího dřeviny, keře či rostliny zasahující sousedovi do pozemku. Ten je při splnění zákonných podmínek může zlikvidovat, a to ve finále i bez souhlasu vlastníka. Prořez by měl konat v době vegetačního klidu, aby dřeviny netrpěly.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.