Robot na vysávání, jeho výhody i nevýhody
Pojďme se podívat na to, jaké jsou vlastnosti autonomních robotů, které slouží k vysávání a jinému čištění vašich podlah. Jde o budoucnost a velký krok vpřed, nebo jsou ještě aktivity, kde se vyplatí stará dobrá metoda spočívající v tom, že vezmete lux či mop do ruky sami? Na to se dnes zaměříme. Pojďme na to!
Dnešní robotické vysavače
Zpočátku byly tyto vysavače spíše nazývány jako vířiče prachu. Dnešní generace však ušla velký krok vpřed. Celková konstrukce a její prvky ve formě bočních i hlavního kartáče, stejně jako jejich sací výkon se podílí na vysoké kvalitě vysávání. Nevýhodu však můžeme spatřovat v tom, že jsou právě kvůli zvýšení sacího výkonu hlučnější než jejich předchůdci. Tyto roboty jsou však mimo jiné vyráběny právě proto, aby je jejich majitel zapnul na čas, kdy odejde z domova. právě proto nejde o žádnou fatální nevýhodu. Samostatný robot na vytření podlahy přišel krátce po prvním robotickém vysavači. Nadšení však nevzbudil. Muselo se totiž nejdříve jiným robotem (či klasicky) vysát a až poté nastavit robota k mokrému vytírání. Nyní však existují přístroje, které zvládnou obé činnosti. Právě na ně se zaměříme.
Silné stránky robotů
Tito roboti, kteří jsou určení jak pro vysávání, tak pro vytírání, mají silné i slabé stránky. Místo těchto pojmů by se však mohlo napsat vysávání a vytírání. První je totiž tou silnou stránkou, přičemž druhá aktivita je spíše doplňková a nikterak ideální. U většiny těchto spotřebitelů probíhá vysávání téměř bez problémů. ty mohou přinést maximálně vyšší koberce či netypické náročné povrchy. Při běžném vysávání nízkých koberců či podlah byste však neměli zaznamenat větších problémů. Jedinou nevýhodou může být již popisovaná hlučnost, která však není primárním důvodem proč tento přístroj nepořídit.
Slabší stránky u vytírání
No, a protože jsme mapovali situaci u přístrojů, které jsou určeny, jak pro vysávání, tak pro vytírání, podíváme se i na druhou jmenovanou aktivitu. Na běžné vytírání bez výraznějšího znečištění povrchu je robot asi ideální. Nejčastěji se na přístroji automaticky reguluje vodní dávkování a nastavuje průtok se zřetelem na materiál povrchu a jeho nečistotu. Problém však může nastat, když se na podlaze objeví skvrny, které lze umýt až po několika vytření. Ne jen na jeden pokus. Na tyto odolnější skvrny přístroje ještě nemají senzory a tak je jediným způsobem, jak docílit vytření místo podruhé či potřetí, použít dálkové ovládání a ručně instruovat robota. Což sice není velký problém, ale efektivnější i rychlejší je vzít do ruky mop či houbu a utřít skvrnu ručně. Právě toto je tedy slabší stránka robotických „mopů“.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Vlastní archiv Radka Štěpána
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.