Robert Hošek: Hluk od sousedů vyřeší sádrokartonová předstěna

Robert Hošek

Když se řekne sádrokarton, mnohým z nás se vybaví především klasické podhledy. Jde ale o materiál, který má mnohem komplexnější využití. Ať už s ním máte jakékoli zkušenosti, rozhodně není od věci podívat se na sádrokarton společně s odborníkem. Já jsem se právě na sádrokarton zeptal specialisty na sádrokarton Roberta Hoška ze společnosti Rigips, který také školí své kolegy v obchodně technickém týmu, dozoruje a koriguje odbornou literaturu ve firmě a bývá hostem i na mnohých školeních, seminářích a webinářích pro odbornou veřejnost.

Když se řekne sádrokarton, vybaví se mi zmíněné podhledy, jak to máte vy?

Mně se vybaví prakticky celý interiér staveb – „od podlahy po strop“. Přitom lze sádrokarton aplikovat de facto bez jakéhokoliv tvarového omezení včetně stupňovitých a obloukových tvarů, různých nik, obkladů atd. Kromě neomezené estetiky lze řešit prakticky veškeré požadavky stavební fyziky, zejména izolaci hluku, popřípadě prostorovou akustiku a v neposlední řadě i požadavky na požární bezpečnost staveb.

Dočetl jsem se o sádrokartonových předstěnách. Jaké jsou jejich hlavní přednosti?

Předstěny ze sádrokartonu poskytují stejné výhody jako všechny ostatní sádrokartonové konstrukce – tedy nízkou hmotnost, relativní štíhlost konstrukce, rychlost výstavby a splnění požadavků na zvýšení vzduchové neprůzvučnosti nebo i požární odolnosti.

Příčky a jejich porovnání: Grafika se svolením společnosti Rigips

Sádrokarton a akustika. Jak pomáhá snížit nechtěný hluk třeba od sousedů?

Sádrokarton je sice relativně lehký materiál, nicméně s hlukem si umí poradit obdivuhodně. To proto, že při jeho izolaci se uplatní všechny možné fyzikální principy, tedy kromě hmotnosti i pohlcování zvuku v dutině za předstěnou díky vložené minerální izolaci a princip kmitajících membrán, který znamená, že zvuková energie se přemění na tepelnou energii – to zahřátí je neznatelné, ale na utlumení zvuku to stačí.

Při zvyšování vzduchové neprůzvučnosti je nutné myslet i na volbu konstrukčního systému předstěny, tedy zda bude předstěna tzv. volně stojící, nebo spřažená. V případě spřažené verze je třeba zvolit správné třmeny a zajistit jejich pružné spojení s podložkou. Výsledek je samozřejmě úměrný počtu vrstev opláštění a zvolené kvality (druhu) sádrokartonových desek. Můžete zvolit například Modré akustické desky nebo vysokopevnostní sádrokarton Habito.

Foto: Se svolením společnosti Rigips

Práce se sádrokartonem není jednoduchá. Já sám bych si netroufl. Měli by s ním pracovat jen profesionálové?

Já bych řekl, že v případě, kdy nám jde o maximální zvukovou izolaci, mohou i někteří profesionálové svojí prací „minout kýžený cíl“. Pro optimální výsledek je nutné dbát na veškerá technologická pravidla montáže, a to někdy i profesionálové podcení. Na druhou stranu může stavbu zvládnout jistě i poučený laik. Právě z těchto důvodů funguje Škola suché výstavby, kde si vše můžete nanečisto vyzkoušet a posunout svou kvalifikaci dál.

Kromě bezchybného vložení izolace do dutiny, která musí být v celé ploše a nesmí být přemírou stlačena, pružného polepení všech obvodových profilů a případně třmenů u spřažené varianty předstěny je třeba důležité vzduchotěsně zatmelit všechny mezilehlé i obvodové spáry opláštění. Častá chyba je, když jsou desky opláštění položeny přímo na podlahu bez protmelení spodní spáry, a tudíž zde vzniká drobná netěsnost.

Jaké jsou nejčastější chyby spojené s prací se sádrokartonem?

Kromě výše jmenovaného mě napadá volba podmínek nevhodných pro montáž sádrokartonu. Montáž sádrokartonu se především nesmí křížit s mokrými stavebními procesy. Sádrokarton by se měl montovat vždy až do uzavřené, temperované stavby a určitě až po aplikaci omítek a realizaci mokrých stavebních procesů.

Sádrokarton pomáhá k čistšímu vzduchu v místnosti. Je to pravda?

Do jisté míry ano, díky jeho hladkosti na něm neulpívá prach. Některé sádrokartony jsou dokonce jschopné čistit vzduch od volných radikálů, zejména formaldehydu, který se ve všech moderních interiérech v hojné míře vyskytuje a je zdraví škodlivý.

Jaké jsou hlavní přednosti sádrokartonu v kostce?

Rychlost výstavby, nízká hmotnost, architektonická variabilita, úspora zastavěné plochy a příznivé stavebně-fyzikální parametry.

Jak dlouho se u nás sádrokarton vyrábí a jaké má dnes využití?

Sádrokarton se v moderním stavebnictví v Česku používá již od raných devadesátých let minulého století. Nejprve se dovážel ze zahraničí. V Česku se začal vyrábět cca od přelomu století, tedy před 25 lety. Rovněž v čase stoupá jeho spotřeba – od počátečního poměru cca 0,5 m2 / 1 obyvatele / rok na současnou úroveň cca 2,5 – 3 m2 / 1 obyvatele / rok, tedy podobnou úroveň spotřeby jako například v Německu. A z hlediska druhů staveb se sádrokarton vyskytuje jak v občanské výstavbě, tak stále větší měrou i v bytové výstavbě. A mimo novostavby najde zásadní využití i v oblasti rekonstrukcí.

Díky za rozhovor

Zdroje info: Autentický rozhovor s osobností

Robert Hošek: Náhledové foto se svolením Roberta Hoška

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.