Rez a škrábance můžete ošetřit díky jednoduché metodě s bramborovou šťávou

Domácnost

Pokud máte v domácnosti nějaké kovové předměty, zde je několik metod a způsobů, jak odstranit škrábance nebo stopy po rzi. Některé kovy mohou časem zrezivět, zejména v případě, že jsou ve vlhké místnosti. A aby vám co nejdéle kovové předměty vydržely, je nutné se o ně starat.

Využijte to, co máte doma

Při využívání jedlé sody a octa, přidejte i bramborovou šťávu. Na začátku tedy oloupejte brambory, rozemelte je, a nakonec je vetřete do oblastí, kde je rez. V případě, že k tomu přidáte jedlou sodu nebo ocet, zvýšíte tím účinek bramborové šťávy. A v momentě, kdy na nábytku uvidíte škrábance, a nejsou moc hluboké, budete moci využívat i obyčejný ořech.

Ořech jen rozdělíte, oloupete a potřete jím škrábance na dřevě. Italský ořech je jemný a bez námahy se dostane do škrábanců, a tím sníží jejich viditelnost. U tmavších dřev, jako je třešeň nebo mahagon, nebo u lakovaného nábytku však tato metoda nefunguje, a proto budete muset najít a využít jinou metodu na odstraňování škrábanců. Myslitelným opatřením je například vosková pastelka, kterou škrábanec přetřete. V každém případě musíte doladit odstín.

Nezapomínejme ani na šťávu z citrónu

Stát
Foto: Pixabay

Pokud máte zkorodované kovové nádobí, můžete je ponořit do vody, do které přidáte ocet. Následně rez snadno setřete hadříkem nebo kartáčem. U většího nádobí použijete štětec, kterým natřete octovou vodu lépe. Spíše, než ocet navíc vyzkoušíte citronovou kyselinu nebo citrusovou šťávu v kombinaci se solí. Fungovat bude i lepidlo z jedlé sody a vody.

Naše babičky dříve používaly i rozpůlenou bramboru, na kterou aplikovaly prostředek na mytí nádobí. V bramboře je obsažená šťavelová kyselina, která je součástí čisticích prostředků. Dnes můžete využít i kolu, která se používá k čištění toalet, a také dokonale odstraňuje rez. Obsahuje fosforečnou kyselinu, která bývá součástí čisticích prostředků. U porcelánového nebo smaltovaného nádobí se ovšem doporučuje citronová šťáva smíchaná s boraxem.

Zdroje info: ceskestavby.cz, lifehacker.com

Náhledové foto: Pixabay