Renovace starého nábytku pomocí štětce

Zdělili jste dům po rodičích a nelíbí se vám starý nábytek, který se uvnitř objektu nachází? Samozřejmě se nabízí varianta všechno vybavení vyhodit a pořídit si nové. Pokud k němu ovšem chováte určitou citovou vazbu, existuje mnohem jednodušší a elegantnější řešení. Stačí vzít do jedné ruky barvu a do druhé štětec, načež ze ze starého, oprýskaného nábytku stane moderní doplněk vaší domácnosti. Nevěříte?

Pro začátek upravte povrch starého nábytku

Než se pustíte do samotného natírání, je potřeba nejdříve nábytek připravit na ozdravnou kúru. To znamená, že z vybavení odstraníte zbytky staré barvy, zabrousíte nevzhledné oděrky a celkově dáte nábytek do stavu, aby byl vhodný k používání. Když tuto činnost zdárně ukončíte, přichází na řadu ta příjemnější fáze – dekorování. K tomu lze využít hned několik nátěrových materiálů, které vám záhy představíme.

Krycí barva nahrazuje přirozený vzhled

Krycí barvy se hodí v případech, kdy už přirozený vzhled nábytku není v takovém stavu, aby působil reprezentativně. Dále pak může pomoci zvýraznit zašlé barvy tak, aby vybavení opět působilo jako nové. Před aplikací nátěrové barvy je vhodní nejprve použít barvu základovou. Pro ulehčení práce existují nátěry „dva v jednom“, což znamená, že rovnou nanesete oba typy nátěrů současně.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Další prostředky k úpravě dřevěného nábytku

Pro ošetření dřevěného nábytku se pak často využívají také lazury, oleje nebo laky. Lazura nedisponuje žádným zabarvením a jejím úkolem je zvýšit odolnost materiálu. Zároveň podtrhuje jeho přirozené rysy a po aplikaci se navíc neloupe.

Podobné vlastnosti jako lazura má také lak, jehož nevýhody jsou naprosté zakrytí původní kresby a také potřeba kompletní renovace nábytku před nanesením. Konečný výsledek totiž jinak působí jako práce odvedená napůl nebo jako dva kusy nábytku bez přemýšlení spojené v jeden.

Olejové ošetření nábytku se v posledních letech hojně využívá u exteriérového i interiérového vybavení, jelikož proniká přímo do dřeva, ale zároveň jej nechává dýchat a chrání. Oprava nábytku pomocí oleje je poměrně snadná, navíc ji lze provést pouze pro jedno konkrétní místo. Na druhou stranu ovšem tímto způsobem nelze renovovat nábytek, který byl někdy v minulosti ošetřen jinou látkou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Trendy v bydlení se různí. Sleduji je a rád se o své poznatky podělím.